Nowości w Dzienniku Parafialnym (29 października – 12 grudnia)

13 grudnia 2011 15:42Komentowanie nie jest możliweViews: 123

Sądzimy, że najważniejszą informacją dla naszych Użytkowników jest fakt, że od kilku dni nie trzeba się już logować, by czytać wszystkie nowe artykuły w Dzienniku Parafialnym.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie warto się logować. Warto założyć sobie konto na naszej stronie, bowiem z tym będą wiązały się różne dodatkowe możliwości, o czym poinformujemy w swoim czasie.

Obiecałem, że będziemy od czasu do czasu zbiorczo informować o nowościach na naszej stronie, o materiałach, do których sięgnąć szczególnie warto. Trochę czasu minęło – dlatego dziś chcę polecić najciekawsze nowości z ostatniego półtora miesiąca.

Nowe tematy

Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na publikowane w ostatnich dniach października oraz w listopadzie trzy artykuły Michała Tyrpy: Rotmistrz Pilecki – Bohater nieznany, Żołnierzom wyklętym cześć!, Akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Ostatnio pisaliśmy również o nowej inicjatywie Fundacji Paradis Judaeorum „Chcemy rtm. Pileckiego w Muzeach Holokaustu”.

Inny interesujący cykl artykułów to teksty dotyczące liturgii Kościoła, których autorem jest Paweł Beyga. Pierwszy artykuł dotyczy odradzającego się w Polsce nowego ruchu liturgicznego. W drugim, być może jeszcze ciekawszym, autor argumentuje, dlaczego komunię świętą powinniśmy przyjmować, klęcząc. Trzeci artykuł w cyklu, dotyczący liturgii papieskiej, opublikujemy jutro.

Wreszcie trzeci ostatnio publikowany cykl artykułów to opracowanie Stanisława Grochmala nt. powszechnego braterstwa, które postuluje ruch Focolari założony przez Chiarę Lubich. Linkuję do ostatniej części opracowania, z której z łatwością można się dostać do poprzednich dwóch fragmentów.

Na bieżąco

Przez ostatni półtora miesiąca szczególnie dużo miejsca poświęciliśmy papieżowi Benedyktowi XVI. Relacjonowaliśmy jego wizytę w Beninie. Publikowaliśmy często fragmenty jego katechez i wypowiedzi. Odsyłam do działu Stolica Apostolska.

Polecam także porady pedagogiczne Justyny Mach, które umieszczamy regularnie. Można je wszystkie odnaleźć w dziale Wychowanie.

Dziennik Parafialny włączył się w promowanie trwającej w listopadzie akcji Bez cnót nie ma wychowania, prowadzonej przez Dariusza Zalewskiego i stronę Edukacja Klasyczna w XXI w. Po akcji opublikowaliśmy podsumowujący wywiad z autorem.

Ostatnio dużo miejsca poświęciliśmy także tematyce adwentowej. Publikowaliśmy m.in. wywiad z ks. Tomaszem Nowaczkiem, proboszczem parafii Matki Bożej z Lourdes, artykuł Marcina Stradowskiego Jezus Król nadchodzi. Zaproponowaliśmy także wybrane pieśni odpowiednie na pierwszą część Adwentu. Jako że tenże okres liturgiczny ciągle trwa, zachęcam do sięgnięcia do tych tekstów.

Paweł Pomianek, redaktor naczelny