Sporo osób chce mówić o wychowaniu cnót

30 listopada 2011 14:37Komentowanie nie jest możliweViews: 189

Z Dariuszem Zalewskim, pedagogiem, autorem książek „Sztuka samowychowania” oraz „Wychować człowieka szlachetnego”, autorem blogu www.Edukacja-Klasyczna.pl, rozmawia Paweł Pomianek.

Paweł Pomianek: Dobiegła końca akcja „Bez cnót nie ma wychowania!”. Czy zakończyła się sukcesem?

Dariusz Zalewski: To zależy, jaką skalę porównawczą przyjąć. Głównym celem akcji było zapoznanie jak największej liczby internautów z klasyczną koncepcją kształtowania cnót. Ponad 900 osób zapoznało się z nią, pobierając lub kupując materiały w formie PDF, jakie przygotowałem z tej okazji. Uważam to za dobry wynik, biorąc pod uwagę możliwości, jakie aktualnie posiadam.

– Czy dostrzega Pan ostatnio większe zainteresowanie edukacją klasyczną wśród nauczycieli czy rodziców?

– Otrzymuję wiele e-maili zachęcających mnie do dalszych działań. Z Instytutem Edukacji Narodowej prowadziliśmy podobną akcję – oczywiście na większą skalę – ale tam akcentowaliśmy kształtowanie charakteru. W mojej akcji zdecydowałem się wyakcentować potrzebę kształtowania cnót i o dziwo odkryłem sporą grupę osób, które chcą wprost mówić o wychowaniu cnót. Te osoby deklarowały się jako nauczyciele, ale też jako rodzice.

Wychowac czlowieka szlachetnego– Mimo że akcja dobiegła końca wciąż w sprzedaży jest książka (ebook) „Wychować człowieka szlachetnego”. Dlaczego warto ją nabyć?

– Dlatego, że jest to chyba jedyna na rynku książka, która traktuje o kształtowaniu cnót w sposób systematyczny z uwzględnieniem współczesnych realiów wychowawczych.

– Czy na stronie Edukacja-Klasyczna.pl planuje Pan w najbliższym czasie coś specjalnego?

– Dochodzę do wniosku, że choć akcja „Bez cnót nie ma wychowania!” kończy się w pewnej formie, to musi trwać dalej. Zresztą strona edukacja-klasyczna.pl jest nieustanną akcją zmierzającą do wskrzeszenia dawnych, zapomnianych metod nauczania i wychowania. Mam kilka pomysłów, które będę się starał zrealizować w najbliższym czasie. Jakie to pomysły? Nie chciałbym mówić teraz, ale gdy już dojdą do skutku, mogą być krokiem milowym w przemienianiu myślenia o edukacji wielu rodziców i nauczycieli.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web