Akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu”

22 listopada 2011 21:56Komentowanie nie jest możliweViews: 189

Michał Tyrpa ▼

Wrogowie Polski uczynili co w ich mocy, by na trwałe wymazać pamięć o rtm. Witoldzie Pileckim. Dziś wielu ludzi dobrej woli angażuje się w jej odbudowę. Nie tylko w wymiarze lokalnym i w Ojczyźnie Rotmistrza. W całej Unii Europejskiej.

Pocztówka do Rady Muzeum Holocaustu

Fundacja Paradis Judaeorum, która stawia sobie za cel przywrócenie w międzynarodowym dialogu najszlachetniejszych polskich tradycji, w styczniu 2008 r. rozpoczęła akcję społeczną pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu” (w wersji angielskiej: „Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Główne cele kampanii to: 1) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r. (w 60. rocznicę zamordowania Rotmistrza fundacja opublikowała w Internecie jego angielski przekład: www.witoldsreport.blogspot.com); 2) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz (podjęto starania o pozyskanie do tego projektu Mela Gibsona lub Clinta Eastwooda); 3) ustanowienie 25 maja świętem w Unii Europejskiej – Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 17 września 2008 r. Fundacja zwróciła się do Ojca Świętego Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji śp. Witolda Pileckiego jako chrześcijańskiego rycerza XX wieku. 25 stycznia 2009 r. odprawiono w Katedrze Wawelskiej Mszę świętą, której uczestnicy modlili się o wyniesienie na ołtarze Bohatera z Auschwitz.

18 lutego 2009 r. grupa Unia na Rzecz Europy Narodów (UEN) w Parlamencie Europejskim, z inspiracji Fundacji Paradis Judaeorum, uchwaliła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 4 marca 2009 r. projekt poparł Prezydent Republiki Czeskiej. W latach 2009-2010 do idei europejskiego upamiętnienia rtm. Pileckiego życzliwie ustosunkowali się premierzy Szwecji i Hiszpanii, a także kanclerz Niemiec. Projekt majowego święta europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem poparli także m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele Komisji Europejskiej, poprzedni i obecny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a także Biskup Polowy Wojska Polskiego i Prymas Polski. Do akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” przystąpiło kilkadziesiąt instytucji z kraju i zagranicy. Wśród nich m.in. stowarzyszenia, organizacje kombatanckie i młodzieżowe, szkoły, samorządy, kuratoria oświaty, marszałkowie województw i wojewodowie. Fundacja Paradis Judaeorum zabiega o nadawanie ulicom bądź placom imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na apel pozytywnie zareagowały władze kilkunastu miast w Polsce. Są wśród nich Zakopane, Poznań, Katowice, Łódź, Rzeszów, Olsztyn, Niepołomice, Wadowice. W listopadzie 2009, we współpracy z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Rodzin Oświęcimskich i grupą polskich europosłów, Fundacja podjęła działania na rzecz trwałego wyeliminowania ze światowych mediów sformułowań typu „polski obóz” (koncentracyjny/zagłady) KL Auschwitz.

W roku 2010 – z okazji 65. rocznicy oswobodzenia Auschwitz – Narodowy Bank Polski (na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum) wyemitował srebrną monetę z podobizną twórcy Związku Organizacji Wojskowej. W latach 2008 i 2011, Oddział Regionalny Poczty Polskiej w Nowym Sączu wydał „przypominające o Rotmistrzu” kartki pocztowe.
Latem 2010 r. w ukazującym się w mieście Davenport w stanie Iowa (USA) czasopiśmie „The Catholic Messenger”, opublikowano artykuł Judith Costello, Catholic Witold Pilecki: volunteer for Auschwitz, przybliżający dokonania twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz czytelnikom amerykańskim. Również w 2010 r. ukazała się we Włoszech biografia rtm. Pileckiego, pt. „Il volontario” („Ochotnik” – wydanie polskie jesienią 2011), której autor, Marco Patricelli, nie omieszkał wspomnieć o lansowanym przez nas od stycznia 2008 r. projekcie europejskiego święta Bohaterów.

30 sierpnia 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum wystosowała oficjalne pismo do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, zawierające sugestię uzupełnienia ekspozycji o informacje dotyczące twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz. Fakt, iż jedna z najważniejszych na świecie placówek upamiętniających zagładę narodu żydowskiego przemilcza zasługi rtm. Witolda Pileckiego nie tylko fałszuje prawdę historyczną, ale pośrednio sprzyja utrwalaniu zniesławiającego pamięć Bohaterów, niestety bardzo rozpowszechnionego na Zachodzie, przekonania, iż Auschwitz był „polskim obozem zagłady”. Pomimo iż od wysłania listu upłynął rok, Rada Muzeum Holocaustu wciąż zwleka z udzieleniem odpowiedzi.

Tymczasem w Święto Niepodległości 2010 rozstrzygnięto zorganizowany przez Fundację konkurs na esej/artykuł/utwór na temat „Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata”. Pokłosie konkursu, którego jurorem był Kazimierz Piechowski – przyjaciel i podwładny Rotmistrza z Auschwitz – dostępne jest w internecie.

Daliście świadectwo - kartka pamiątkowa

Istotne wydarzenie w ramach akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” stanowią doroczne, urodzinowe Marsze Rotmistrza organizowane według pomysłu Towarzystwa Michała Archanioła, przy współpracy Stowarzyszenia KoLiber i (lokalnie) innych instytucji. 13 maja 2011 r., w 110. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, Marsze Rotmistrza przemierzyły ulice 22 polskich miast. W wielu przypadkach Marszom towarzyszyły uroczyste Msze św. z modlitwą o beatyfikację rtm. Pileckiego. W dolnośląskim Lubinie mszę odprawił bp Marek Mendyk, który posadził również Dąb Rotmistrza. We wrześniu br. lubińscy wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, z panią Joanną Płotnicką na czele, zorganizowali również uroczyste obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Warto również wspomnieć o Biegu Rotmistrza, który w marcu 2011 r. zorganizowano w zachodnioirlandzkim Galway, a także o aktywności naszych wolontariuszy na Węgrzech i we wschodnioukraińskim Stachanowie.

O idei, jaka nam przyświeca, piszący te słowa miał okazję wypowiadać się wielokrotnie. Zarówno w mediach, jak i podczas uroczystości, sesji i konferencji naukowych m.in. w poznańskim Pałacu Działyńskich (2008), w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2009), w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2009), w Radzie Miasta Oświęcim (2010), w tarnowskim Klubie Inteligencji Katolickiej (2010), w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie (2010).

Okazuje się jednak, że postać ochotniczego więźnia Auschwitz wciąż dla wielu Polaków pozostaje nieznaną. Dlatego tym bardziej trzeba powtarzać, iż Rotmistrz Witold Pilecki to nie tylko symbol europejskich bohaterów zmagań z niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. To nie tylko chrześcijański rycerz XX w. godny wyniesienia na ołtarze. To także wzór gospodarza i obywatela – patron polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Także z tego powodu akcja „Przypomnijmy o Rotmistrzu” to apolityczna inicjatywa obywatelska, oparta w stu procentach na zasadzie wolontariatu.

Przystąpienie do akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” jest bardzo proste. Wystarczy identyfikować się z jej celami oraz zachęcić przynajmniej jednego ze znajomych do przeczytania „Raportu Witolda”. „Przypominać o Rotmistrzu” można na wiele sposobów. Również podpisując petycję do europosłów: http://www.petycje.pl/4376. Dokumentacja akcji dostępna pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com i w profilu akcji na Facebooku.
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.

——————

MICHAŁ TYRPA – prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), pomysłodawca ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i autor listu do Ojca Świętego Benedykta XVI zawierającego prośbę o rozważenie beatyfikacji ś.p. Witolda Pileckiego. Więcej o akcji na stronie: www.michaltyrpa.blogspot.com.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web