Dziś (1 marca) Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2012 10:23Komentowanie nie jest możliweViews: 156

1 marca 2012 r. po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia przypada 61. rocznica stracenia w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej siedmiu członków organizacji Wolność i Niezawisłość.

DPŻW to polskie święto państwowe, które zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął były prezes Instytutu Pamięci Narodowej śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na siedmiu członkach WiN na czele z Łukaszem Cieplińskim.

Gdy wojska sowieckie weszły do Polski i Związek Radziecki przejął w niej władzę, grupy żołnierzy nie poddały się, ale pozostały wierne przysiędze walki o niepodległą ojczyznę. Założono konspiracyjną organizację Wolność i Niezawisłość. Przez kilka lat – wraz z innymi organizacjami podziemnymi – opierała się ona okupantowi. W wyroku warszawskiego Sądu Wojewódzkiego, unieważniającym wyroki śmierci orzeczone przez stalinowski sąd wobec płk Hieronima Dekutowskiego, pseudonim Zapora, i jego towarzyszy broni czytamy: Była to walka potrzebna i celowa, polegająca na odbijaniu jeńców lub zapobieganiu morderstwom i aresztowaniom.

Jak pisał dla Dziennika Parafialnego Michał Tyrpa, dzieje antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–56 to jeden z najtragiczniejszych, a zarazem najbardziej chwalebnych rozdziałów polskiej historii. Szczęśliwie ocaleni spod buta niemieckiej „rasy panów”, po wkroczeniu komunistycznego okupanta owi patrioci ponownie zostali wyjęci spod prawa.

Przez cały okres komunizmu, władze w PRL starały się zatrzeć pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wyrzucić ich na śmietnik historii. To się ostatecznie nie udało, ale pamięć o bohaterach walczących o wolność przyszłych pokoleń dość powoli przedziera się do społecznej świadomości.

Dzisiejsze i następne pokolenia wolnych Polaków pozostaną dłużnikami Bohaterów, którzy walczyli i oddali życie za suwerenną, niepodległą Polskę – konstatuje Michał Tyrpa.

Takie dni jak dzisiejszy to doskonała okazja, by przypomnieć o bohaterach.

Czytaj więcej o Żołnierzach Wyklętych w artykule Michała Tyrpy.

Oprac. PP

Źródło:
Michał Tyrpa, Żołnierzom wyklętym cześć!.
pl.Wikipedia.org.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web