„Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem”. Myśli Benedykta XVI na Wielki Post – cytaty

25 marca 2024 00:18Komentowanie nie jest możliweViews: 23

pexels-mart-production-7219516

Źródło: Pexels, Mart Production

Na tegoroczny Wielki Post proponujemy naszym czytelnikom cykl myśli zmarłego przed niewiele ponad rokiem papieża Benedykta XVI, wielkiej postaci Kościoła katolickiego przełomu XX i XXI w. Zbliża się Wielki Czwartek, dzień kapłański. W naszym cyklu nie mogło więc zabraknąć krótkiej refleksji na temat kapłanów i kapłaństwa. Może warto skorzystać z tego tekstu także podczas wielkoczwartkowych życzeń?

Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Dlatego, gdy młody kapłan stawia swoje pierwsze kroki, potrzebuje u swego boku poważnego mistrza, który mu pomoże, by nie zagubił się pośród propozycji kultury chwili. Aby przeciwstawić się pokusom relatywizmu i permisywizmu nie jest wcale konieczne, aby kapłan był zorientowany we wszystkich aktualnych, zmiennych trendach; wierni oczekują od niego, że będzie raczej świadkiem odwiecznej mądrości, płynącej z objawionego Słowa.

Benedykt XVI, Przemówienie Benedykta XVI w archikatedrze św. Jana w Warszawie, 26 maja 2006 r., cyt. za: Opoka.org.pl;
wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego.