Święta Trójca uczczona w Mikstacie

28 maja 2024 11:14Komentowanie nie jest możliweViews: 248

Niezwykle bogata w wydarzenia była w naszej wspólnocie parafialnej ostatnia niedziela (26 maja). W tym dniu w całym Kościele obchodzona była uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która od wieków patronuje mikstackiej parafii. Przeżywaliśmy więc uroczystości odpustowe. Sumę odpustową odprawił o godz. 12.00 ks. bp Łukasz Buzun, który także wygłosił homilię i udzielił sakramentu bierzmowania 45 młodym naszym parafianom. W czasie sumy odpustowej zakończenie białego tygodnia przeżywały również dzieci, które w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przystąpiły do I Komunii św.

DSC_0087

W słowie skierowanym do zebranych w mikstackiej farze ks. Biskup zaznaczył, że Zesłanie Ducha Świętego we wieczerniku uważane jest za początek Kościoła. Podkreślił, że tajemnica Trójcy Świętej jest zasadniczą tajemnicą naszej wiary. Pochylając się nad tajemnicą Trójjedynego Boga, wyjaśniał relacje panują między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Zaakcentował, że Bóg jest Ojcem miłosiernym i jednocześnie podkreślił znaczenie ojca w życiu każdego człowieka. Zaznaczył, że jest to rola niezwykle trudna, zwłaszcza w czasach współczesnych. Wskazał, że nie można jej właściwie wypełniać, nie będąc w relacji z Bogiem.

Drugą Osobą Boską w Trójcy Świętej jest Pan Jezus, który – jak podkreślił ks. Biskup – „relacją z Ojcem cały czas żył tutaj na ziemi. Mówił o sobie, że cokolwiek robi, to robi ze względu na Ojca, że tak Ojciec chce, żeby On tą drogą szedł”. Jak zaznaczył hierarcha Pan Jezus nigdy, nawet w najtrudniejszych momentach, nie zrezygnował z realizacji drogi wyznaczonej Mu przez Ojca, dzięki temu każdy z nas może być zbawiony. Zwrócił uwagę, że Jezusa przybliża się do człowieka poprzez sakramenty święte, ale także naucza nas.

Trzecia Osoba Boska – Duch Święty – jest tą, która przychodzi do człowieka ze swoimi darami. Ksiądz Biskup skoncentrował swoją uwagę na darze umiejętności, który jest bardzo ważny w życiu człowieka, ponieważ umożliwia mu rozeznanie, co jest dobre, a co jest złe i należy odrzucić. Ks. biskup Łukasz zwrócił uwagę na znaczenie właściwych, dobrych relacji w rodzinie, szkole, wśród koleżanek i kolegów. Jednocześnie zaakcentował, że w naszym życiu są dobre relacje, ale są i takie, które wymagają zmiany, przebaczenia. Zaznaczył, że nieustannie potrzebujemy Bożego miłosierdzia, byśmy byli ludźmi pięknymi, otwartymi na wartości z nieba.

Kontynuując, ksiądz Biskup podkreślił, że Duch Święty jest tym, który nas niepokoi, gdy potrzebujemy nawrócenia. Hierarcha podkreślił znaczenie umiejętności panowania nad sobą, a także porządkowania swego życia. W dalszej części zwrócił uwagę na modlitwę. Zachęcał, by modlitwa stała się rytmem naszego życia już od młodości. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że Duch Święty jest tym, który prowadzi nas w modlitwie, ale także naprawia nasze relacje.

Kończąc, ks. Biskup powiedział: „Niech Pan też będzie naszym przyjacielem, Pan Jezus. Niech Duch Święty zaprasza nas do tego, byśmy Jezusa mieli za pierwszego i najważniejszego przyjaciela. Tego wam wszystkim życzę. Amen”.

Po homilii i wyznaniu wiary ks. Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W procesji z darami przedstawiciele bierzmowanych przynieśli zapaloną świecę, kwiaty, chleb, wodę i wino oraz hostię.

W tym dniu posługujący od 19 lat w mikstackiej parafii ks. kan. Krzysztof Ordziniak obchodził 30. rocznicę święceń kapłańskich. Większość swego kapłańskiego życia posługuje w Mikstacie. W duchu dziękczynienia podarował dla parafii sztandar dla Żywego Różańca. Został on poświęcony przez ks. bpa Łukasza.

Po poświęceniu sztandaru został wystawiony Najświętszy Sakrament i odmówiona Litania do Trójcy Przenajświętszej. Następie przy dźwiękach orkiestry parafialnej odbyła się procesja eucharystyczna. Po jej powrocie do kościoła ks. Biskup udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Księdzu Proboszczowi, sprawującemu także posługę kustosza w naszym diecezjalnym sanktuarium, życzymy obfitości Bożych łask i opieki św. Rocha na kolejne lata kapłaństwa.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0061

DSC_0071

DSC_0073

DSC_0083

DSC_0089

DSC_0095

DSC_0142

DSC_0143

DSC_0173

DSC_0177

DSC_0211

DSC_0216

DSC_0219

DSC_0223

DSC_0234

DSC_0241

DSC_0255

DSC_0256

DSC_0272

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web