„Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale również dzisiaj istnieje Kościół święty, który jest niezniszczalny”. Myśli Benedykta XVI na Wielki Post – cytaty

18 marca 2024 07:39Komentowanie nie jest możliweViews: 31

Plac_Swietego_PiotraNa tegoroczny Wielki Post proponujemy naszym czytelnikom cykl myśli zmarłego przed niewiele ponad rokiem papieża Benedykta XVI, wielkiej postaci Kościoła katolickiego przełomu XX i XXI w. Dziś fragment z wydanej niedawno książki zawierającej teksty, które Benedykt XVI napisał już po swojej rezygnacji z urzędu papieskiego. Fragment na temat grzeszności i świętości Kościoła w kontekście nadużyć seksualnych księży. W artykule Benedykt XVI wyjaśnia dokładnie kontekst, z którego wzięły się nadużycia oraz wskazuje środki zaradcze, jak działać na przyszłość.

W Apokalipsie przedstawiony jest dramat człowieka w całej jego rozciągłości. Bogu Stwórcy przeciwstawia się diabeł, który szydzi z całej ludzkości i z całego stworzenia. Zwraca się nie tylko do Boga, ale przede wszystkim do ludzi, mówiąc: „Popatrzcie, co ten Bóg uczynił. Pozornie dobre stworzenie. A w rzeczywistości jest ono pełne nędzy i brudu”. Oczernianie stworzenia jest w rzeczywistości oczernianiem Boga. Diabeł chce dowieść, że sam Bóg nie jest dobry, i w ten sposób odciągnąć nas od Niego.

Aktualność tego, o czym mówi Apokalipsa, jest oczywista. W obecnym oskarżaniu Boga chodzi przede wszystkim o to, by zdyskredytować cały Jego Kościół i w ten sposób odciągnąć nas od niego. Idea lepszego Kościoła, stworzonego przez nas samych, jest w rzeczywistości propozycją diabła, za pomocą której chce on nas odciągnąć od Boga żywego, posługując się kłamliwą logiką, na którą zbyt łatwo dajemy się nabrać. Nie, nawet dzisiaj Kościół nie składa się tylko ze złych ryb i chwastów. Kościół Boży istnieje także dzisiaj i dzisiaj także właśnie on jest narzędziem, przez które Bóg nas zbawia. Bardzo ważne jest, by kłamstwom i półprawdom diabła przeciwstawić pełną prawdę: Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale również dzisiaj istnieje Kościół święty, który jest niezniszczalny. Również dzisiaj jest wielu ludzi, którzy pokornie wierzą, cierpią i kochają i w których ukazuje się nam prawdziwy Bóg, kochający Bóg. Również dzisiaj Bóg ma na świecie swoich świadków (martyres). Musimy tylko być czujni, aby ich zobaczyć i usłyszeć.

Benedykt XVI, Kościół a skandal nadużyć seksualnych, [w:] tegoż, Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy, Kraków 2023, s. 228–229;
wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web