Mikstacka Szkoła św. Rocha w drodze

18 czerwca 2024 09:00Komentowanie nie jest możliweViews: 250

15 czerwca uczestnicy mikstackiej Szkoły Świętego Rocha wraz z rodzicami wyruszyli na szlak. Wyjazd miał charakter pielgrzymkowo-rekreacyjny i prowadził z Mikstatu do Spycimierza, Uniejowa, Świnic Warckich i Głogowca.

DSC_0020

Spycimierz to niewielka miejscowość, która słynie z układania dywanów kwietnych na uroczystość Bożego Ciała. W 2021 roku zostały one wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. W uroczystość Bożego Ciała zostało tam otwarte Centrum Spycimierskie Boże Ciało – niezwykle nowoczesne muzeum, które przez cały rok ma umożliwiać zwiedzającym poznawanie tradycji układania dywanów kwietnych, ale także stanowić centrum niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce.

W 2015 na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane mikstackie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Szkoła Świętego Rocha ma na celu troskę o przekaz naszych tradycji. W spotkaniach uczestniczą dzieci i młodzież zainteresowana nie tylko tradycjami naszej małej Ojczyzny. Gdy więc dowiedzieliśmy się, że budowa Centrum Bożego Ciała dobiega końca, wiedzieliśmy, że bardzo chcemy je zwiedzić.

Po centrum oprowadzał nas pan dr Jędrzej Kałużny – dyrektor centrum – i pani Maria Pełka. Na początku pan Jędrzej zapoznał nas z historią układania dywanów kwietnych. W sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o tradycji układania ich w Spycimierzu. W jednej z sal mogliśmy obejrzeć trasę procesji Bożego Ciała w Spycimierzu. Dodajmy, że ma ona prawie kilometr. Dowiedzieliśmy się również, że jest ponad tysiąc miejsc, gdzie układa się dywany kwietne, stosując różne techniki, i nie są one przygotowywane tylko z okazji Bożego Ciała, co zobaczylismy na filmikach i kolorowych fotografiach. Mogliśmy podziwiać wielość wzorów układanych z kwiatów. Zmieniały się one, kiedy chodziliśmy po kwietnych dywanach.

Następnie udaliśmy się do sali poświęconej niematerialnemu dziedzictwu. Tu mogliśmy zapoznać się tradycjami wpisanymi na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa. W czasie oprowadzania nas po centrum pan dyrektor zwracał uwagę na potrzebę troski o przekaz tradycji i rolę depozytariuszy w tym zakresie. W centrum znajduje się wirtualna przebieralnia, dzięki której można było chociaż na chwilę „założyć” strój górala, łowiczanki, strój polski czy kaszubski. W centrum jest też sala, w której prezentowane są efekty prac archeologów. Spędziliśmy tu naprawdę miłe chwile. Była to dla nas prawdziwa uczta duchowa. Zachęcamy do zwiedzenia centrum, które w sposób atrakcyjny, wykorzystując nowe technologie, przekazuje sporo wiedzy o tradycjach. W Spycimierzu nawiedziliśmy również kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ze Spycimierza pojechaliśmy do Uniejowa na rekreacyjną część naszego wyjazdu. Na kąpielach i zabawach w basenach termalnych szybko minęły dwie godziny. Pan Jędrzej zachęcił nas, by w tej miejscowości zajrzeć także do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA. Tu mogliśmy się przekonać, jak świetnie można uczyć się przez zabawę, a także wykazać się wyobraźnią, kreatywnością, a tych nie brakuje uczestnikom spotkań Szkole św. Rocha. W Uniejowie nawiedziliśmy jeszcze kolegiatę. Znajduje się tu konfesja św. Bogumiła, a w kaplicy jemu poświęconej obraz św. Rocha. Trudno było więc to miejsce pominąć.

Następnie udaliśmy się do Świnic Warckich, gdzie znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej. Tu wysłuchaliśmy opowieść o życiu Helenki Kowalskiej, przyszłej świętej. W sanktuarium znajduje się chrzcielnica, przy której została ochrzczona, i konfesjonał, w którym się spowiadała.

W Głogowcu, dwa kilometry od sanktuarium, znajduje się dom narodzin przyszłej Świętej – Apostołki i Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Zatrzymaliśmy się tam na chwilę. Potem już niestety trzeba było wracać do domu. Mamy nadzieję, że wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników.

Ks. Krzysztof Ordziniak
Małgorzata Strzelec

DSC_0116

DSC_0056

DSC_0061

DSC_0068

DSC_0069

DSC_0071

DSC_0074

DSC_0090

DSC_0102

DSC_0148

DSC_0122

DSC_0128

DSC_0137

DSC_0140

DSC_0155

DSC_0164

DSC_0166

DSC_0171

DSC_0172

DSC_0175

DSC_0180

DSC_0192

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web