„Co się dzieje z chlebem i winem podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii?” Myśli Benedykta XVI na Wielki Post – cytaty

27 marca 2024 10:05Komentowanie nie jest możliweViews: 54

Źródło: Pexels, Gabriel Manjarres

Na tegoroczny Wielki Post proponujemy naszym czytelnikom cykl myśli zmarłego przed niewiele ponad rokiem papieża Benedykta XVI, wielkiej postaci Kościoła katolickiego przełomu XX i XXI w. Dziś, na koniec, fragment z wydanej niedawno książki zawierającej teksty, które papież napisał już po swojej rezygnacji z urzędu papieskiego. Z okazji Wielkiego Czwartku tekst o tym, co naprawdę dzieje się z chlebem i winem podczas Eucharystii. Benedykt XVI próbuje to określić w nowy sposób.

Co się zatem dzieje z chlebem i winem podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii? Nie zostaje im nic tymczasowo dodane; chleb i wino zostają oderwane od spraw ziemskich i przeniesione w obszar działania Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Podobnie jak Zmartwychwstały nie powraca – jak Łazarz czy jakikolwiek inny wskrzeszony człowiek – na jakiś czas do życia, lecz przynależy do nowego wymiaru zmartwychwstania, tak też dzieje się z darami chleba i wina. Posługując się pewnym obrazem, możemy powiedzieć, że zachodzi coś w rodzaju reakcji jądrowej, dzięki której Ciało Chrystusa ożywa w nowy sposób. Coś podobnego dzieje się podczas eucharystycznego przeistoczenia: chleb i wino nie są już zwartymi, stworzonymi rzeczywistościami z tego świata, ale są nosicielami tajemniczo realnej postaci Zmartwychwstałego.
(…)
W Eucharystii nie otrzymujemy bowiem trochę Ciała i trochę Krwi Jezusa, lecz wkraczamy w dynamikę miłości Jezusa Chrystusa, konkretyzującą się w krzyżu i zmartwychwstaniu, która realnie się uobecnia. To jest bardzo ważne także dla zdrowej pobożności eucharystycznej. Na pytanie: „Co otrzymuję?”, należy odpowiedzieć: „Pozwalam się ogarnąć Panu Jezusowi Chrystusowi dynamiką Jego Osoby, stającej się Ciałem i żyjącej w nowej przestrzeni zmartwychwstania”.

Benedykt XVI, O znaczeniu Komunii, [w:] tegoż, Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy, Kraków 2023, s. 195–197;
wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web