Nowości w Dzienniku Parafialnym (październik 2011)

28 października 2011 09:16Komentowanie nie jest możliweViews: 129

W ostatnim czasie zdecydowanie rozszerzyliśmy tematykę podejmowaną na naszej stronie. Zaproponowaliśmy też naszym Użytkownikom nowe działy oraz ich nowe uporządkowanie na stronie.

Od czasu do czasu będziemy również chcieli przedstawić czcigodnym Kapłanom i Zakonnikom oraz wszystkim Wiernym Świeckim korzystającym z DP krótki przegląd nowości, które publikujemy w naszym serwisie. Tak, by łatwiej było Państwu dotrzeć do tego, co najcenniejsze, najbardziej interesujące.

Nowe tematy

W ostatnim czasie zaproponowaliśmy naszym Użytkownikom wiele nowych tematów, które do tej pory nie pojawiały się w DP. W tym krótkim artykule chciałbym zwrócić uwagę naszych Czytelników jedynie na trzy wybrane:

Z życia Kościoła – relacje i informacje. W ostatnim czasie zaczęliśmy więcej pisać o aktualnościach z życia Kościoła. W tym kontekście zapraszamy szczególnie do przeczytania relacji z papieskiej wizyty w Berlinie, pióra Łukasza Zająca. Przed dwoma tygodniami przedstawiliśmy skrót papieskiej katechezy środowej. Streściliśmy również Orędzie papieża Benedykta na Światowy Dzień Misyjny. Jeśli chodzi o wydarzenia w polskim Kościele, przede wszystkim omówiliśmy najważniejsze decyzje ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Wychowanie – edukacja klasyczna. Wszystkich rodziców oraz wychowawców (także katechetów duchownych i świeckich) zachęcam do zapoznania się z trzema artykułami Dariusza Zalewskiego, pedagoga, specjalisty od edukacji klasycznej w duchu o. Woronieckiego. W trzech artykułach: Dlaczego należy powrócić do kształtowania cnót?, Czy wyszukiwarki zastąpią pamięć?, Jak kształcić elity? p. Dariusz pokazuje, czym różni się katolicki model wychowania od tego, co proponuje nam dzisiejsza rzeczywistość, a także niektóre środowiska w Kościele. Lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców zatroskanych o właściwy rozwój swoich dzieci.

Wychowanie – porady pedagoga. W poprzednim tygodniu uruchomiliśmy nowy dział z poradami pedagogicznymi dotyczącymi konkretnych sytuacji wychowawczych, który prowadzi pedagog Justyna Mach. Porady będą publikowane systematycznie. P. Justyna czeka na pytania pod adresem pedagog@es.info.net. Warto przy okazji sięgnąć do wywiadu z Justyną Mach, który opublikowaliśmy w sierpniu.

Ponadto w serwisie publikujemy regularnie recenzje książek oraz teksty Tradycji Kościoła dotyczące tematyki ważnej w danym okresie (np. w październiku głównym tematem był Różaniec).

Nowe działy

Na górze, w naszym panelu, pojawił się nowy dział: Z życia Kościoła. Funkcjonował on już od pewnego czasu jako mały poddział dużego działu Parafia (który dawniej nosił nazwę Dla Księży). W ostatnim czasie postanowiliśmy jednak publikować więcej informacji, wydarzeń, a przede wszystkim omówienia dokumentów wydawanych czy to przez Stolicę Apostolską czy to przez Konferencję Episkopatu Polski. Dlatego też uruchomiliśmy nowe poddziały Stolica Apostolska oraz Kościół w Polsce.

Ponadto do nowego działu trafił również do tej pory samodzielny dział Grupy w Kościele. Jest to bowiem klasyczny przykład „życia Kościoła”. To bardzo cenne materiały, jednak ubogacane zbyt rzadko, by mogły funkcjonować jako osobny duży dział. Do nowego działu trafiły także jeszcze dwa mniejsze poddziały, które do tej pory funkcjonowały w Parafii: Etyka, moralność, społeczne zaangażowanie oraz Dokumenty Kościoła i teksty Tradycji.

Nowe uporządkowanie działów w panelu wydaje nam się bardziej logiczne. Od Kościoła powszechnego (Z życia Kościoła) przechodzimy do małej społeczności – Parafii, a kończymy na najmniejszej komórce społecznej i kościelnej, jaką jest Rodzina.

W dziale Parafia nadal znajdują się Komentarze do Ewangelii oraz inna rubryka, z której chętnie korzystają nasi Użytkownicy Święty lub święto tygodnia.

Jak nietrudno zauważyć, w Dzienniku dokonywane są też stałe zmiany graficzne, które – mamy nadzieję – sprawią, że korzystanie z serwisu będzie bardziej efektywne i każdy bez problemu odnajdzie najbardziej interesujące artykuły.

Paweł Pomianek, redaktor naczelny