Zwierzęta w mikstackim sanktuarium pobłogosławione

17 sierpnia 2023 17:11Komentowanie nie jest możliweViews: 663

16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie o godz. 8.00 sprawowana była Msza Święta w intencji gospodarzy oraz o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Koncelebrze przewodniczył kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku ks. Piotr Górski.

DSC_0013

W homilii kaznodzieja zaznaczył, że jest w tym miejscu pierwszy raz i oczarowało go ono nie tylko pięknym krajobrazem, ale także tym, że czuje się tu Bożą obecność i spokój. Nawiązując do genezy pobudowania kościoła na Wzgórzu, podkreślił, że nie było przypadkiem, iż św. Roch wybrał sobie właśnie to miejsce, błogosławiąc Mikstatowi i okolicznym wioskom. Ksiądz Piotr przypomniał, że św. Roch jest patronem rolników. Nawiązując do czytań, kaznodzieja podkreślił, że pokazują one pokorną postać Abrahama, który był posłuszny wskazaniom Boga. Zaznaczył, że rodzice Rocha długo nie mieli potomka, ale po latach się go doczekali. Kiedy zmarli, pozostawili mu majątek. Roch jednak rozdał wszystko, co posiadał, i poszedł za głosem Boga, który dał mu stokroć więcej – dał mu życie wieczne.

W dalszej części homilii ks. Piotr wskazał, że św. Roch jest także patronem wędrowców. Podkreślił, że Abraham również był wędrowcem. W ciągu wielu lat wędrówki przeżywał trudne chwile, ciemne noce. Celebrans wspomniał, że trudnych doświadczeń nie brakowało też w życiu Rocha, który został wtrącony do więzienia. Nawiązując do miejsca swego posługiwania – sanktuarium w Tursku, ks. Piotr zaakcentował, że rolnicy, ludzie ciężkiej pracy, przychodzą rano do kościoła, by prosić Maryję o wstawiennictwo. W ich życiu przenika się ojczyzna ziemska i ojczyzna niebieska. Uwidacznia się u nich z jednej strony troska o to, by się wszystko udało zebrać, z drugiej – pokora wobec Boga. Rolnicy – jak podkreślił kustosz turskiego sanktuarium – mają świadomość, że mimo wielkiego wkładu ich pracy wiele zależy od Pana Boga.

Nawiązując do słów Ewangelii, mówiącej o tym, że człowiek sprzedał wszystko, co miał, i kupił pole z drogocenną perłą, podkreślił, że tą perłą, tym skarbem jest wiara, jest Jezus Chrystus. I na ten skarb wiary wskazuje nam św. Roch, który uczy nas troski o zwierzęta i przyrodę, która jest blisko człowieka. Człowiek zaś odkrywając piękno przyrody, odkrywa również ojczyznę niebieską. Kończąc, kaznodzieja powiedział: „Roch jest tym wspaniałym patronem, daje nam opiekę, błogosławieństwo, troskę, ale ukazuje przy tym niebo, ukazuje to, co najcenniejsze, pokazuje ten skarb wiary. Niech ten dar wiary w nas rozkwita, niech dar wiary w nas trwa”.

Dochodzące z oddali do uszu osób uczestniczących w Mszy Świętej odgłosy szczekania psów, rżenia koni oznaczały, że przed bramą prowadzącą do sanktuarium gromadzą się właściciele zwierząt. Nikomu w tym dniu one chyba nie przeszkadzały, bo przecież Święty Roch jest opiekunem zwierząt, a te zostały przyniesione, przywiezione, przyprowadzone tu, by chronił je przed chorobami. Tradycyjnie obrzęd błogosławieństwa zwierząt rozpoczął się o godz. 9.00. W tym roku przewodniczył mu ksiądz biskup Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Poprzedziła go modlitwa księdza biskupa. Tradycyjnie już na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z najodleglejszych zakątków kraju.

Niezwykła była ta „procesja” zwierząt i ich właścicieli przed bramą prowadzącą do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka, były pięknie przyozdobione. podczas obrzędu błogosławieństwa. Niezwykle radosna atmosfera panował na Mikstackim Wzgórzu. Obrzęd zakończyło wypuszczenie gołąbków przez ks. bpa Łukasza i przez kustosza Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha. Gołąb jest symbolem Ducha Świętego, ale i pokoju. Tak bardzo potrzebuje go współczesny świat.

Dodajmy, że uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha są wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Dziękujemy portalowi Dziennik Parafialny za objęcie patronatem medialnym naszych uroczystości odpustowych oraz za miłą współpracę, która rozpoczęła się dziesięć lat temu.

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium, oraz Małgorzata Strzelec
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0070

DSC_0081

DSC_0094

DSC_0095

DSC_0097

DSC_0098

DSC_0099

DSC_0106

DSC_0110

DSC_0120

DSC_0122

DSC_0126

DSC_0129

DSC_0133

DSC_0145

DSC_0148

DSC_0153

DSC_0156

DSC_0159

DSC_0160

DSC_0163

DSC_0165

DSC_0195

DSC_0202

DSC_0210

DSC_0214

DSC_0216

DSC_0223

DSC_0226

DSC_0231

DSC_0236

DSC_0237

DSC_0241

DSC_0243

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web