Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Obchody 820. rocznicy urodzin św. Antoniego w płockiej katedrze

4 lutego 2015 08:06Komentowanie nie jest możliweViews: 53

12- To, czego dzisiaj potrzeba, to działanie dla innych – podkreślił ks. biskup Piotr Libera 1 lutego w bazylice katedralnej płockiej, gdzie przewodniczył Mszy św. inaugurującej obchody 820. rocznicy urodzin św. Antoniego z Padwy.

W homilii bp Libera podkreślił, że w kontekście wielu problemów współczesnego świata, a zwłaszcza problemu głodu na świecie, szczególnego znaczenia nabierają rozpoczynające się w diecezji obchody 820. rocznicy urodzin św. Antoniego z Padwy (1195-1231). Życie tego świętego przenikał duch ubóstwa, prostoty i służby potrzebującym. Czczony jest jako patron wielu różnych bractw, a także dzieci, małżeństw, narzeczonych, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych. Jest także szczególnym patronem ludzi ubogich – dlatego często przedstawia się go z bochenkiem chleba w ręku, a w wielu kościołach umieszczone są skarbonki z napisem „chleb św. Antoniego”.

Pasterz Kościoła płockiego wskazał również, że jedną z form zaangażowania na rzecz ubogich może być włączenie się w działalność Bractwa św. Antoniego, które zostało erygowane 17 grudnia ub.r. przy diecezjalnym sanktuarium w Ratowie. Przynależność do niego ma na celu modlitewne wsparcie najbardziej potrzebujących pomocy oraz działalność charytatywną.

- Potrzebujemy takiego patrona jak Antoni z Padwy – opiekuna i orędownika ubogich. On pokazuje nam drogę, którą powinniśmy iść, jako uczniowie Chrystusa. Niech św. Antoni otwiera nasze oczy, ręce i serca, byśmy na ścieżkach naszego życia potrafili dostrzec ubogich i potrzebujących pomocy i jednocześnie niech dodaje nam odwagi, byśmy nie tylko ich zauważyli, ale przychodzili im z konkretną pomocą – życzył biskup Libera  uczestnikom Mszy św.

Mszą św. w bazylice katedralnej zainaugurowano w diecezji płockiej obchody 820. rocznicy urodzin św. Antoniego z Padwy – patrona diecezjalnego sanktuarium w Ratowie.

W programie spotkania znalazł się także wieczór poezji i kolęd : Henryk Jóźwiak, aktor Teatru Dramatycznego w Płocku, oraz sopranistka  Anna Koźlakiewicz, przy akompaniamencie organowym zaprezentowali ciekawy repertuar o tematyce bożonarodzeniowej.  Zaprezentowane zostały  najpiękniejsze liryki polskich poetów (m.in. Jana Andrzeja Morsztyna, Franciszka Karpińskiego, Mariana Hemara, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Ernesta Brylla), tradycyjne i współczesne polskie kolędy oraz utwory klasyki światowej. Obchody objął swym honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawowali: Dziennik Parafialny, Głos Mławy, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Kurier Przasnyski, Mława Info, Nowy Kurier Mławski, Posłaniec św. Antoniego z Padwy.

W ramach zainaugurowanych 2 lutego w bazylice płockiej obchodów 820. rocznicy urodzin św. Antoniego, w 2015 roku przewidziano spotkania modlitewne (antoniańskie dni skupienia), przedsięwzięcia dające możliwość rodzinnego, twórczego spędzenia czasu podczas pikników kulturalno-patriotycznych, które towarzyszyć będą uroczystościom religijnym (Dni Św. Antoniego, V Ratowskie Spotkania Patriotyczne, III Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej). Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl.

- Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania 820. rocznicy urodzin św. Antoniego. Niech ten czas będzie dla nas czasem jak najobfitszych darów duchowych, czasem refleksji nad swoją postawą życiową wobec innych, czasem podjęcia decyzji o rozwoju duchowym, podejmowania różnorodnych aktywności w służbie najbardziej potrzebującym – zachęcał rektor sanktuarium w Ratowie, ks. Bogdan Pawłowski.