Niedziela Palmowa w Mikstacie

29 marca 2024 08:00Komentowanie nie jest możliweViews: 277

24 marca przeżywaliśmy Niedzielę Palmową, nazywaną także ze względu na odczytywaną w tym dni Ewangelię Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Witał Go wiwatujący tłum, krzyczący „Hosanna!” i rzucający pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Jednak już za kilka dni będzie wołał „Ukrzyżuj!”. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszych kościołach w tym dniu dokonuje się poświęcenia gałązek palmowych lub innych zielonych gałązek, które symbolizują życie. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Dawniej niedziela ta nazywana była także Niedzielą Kwietną, gdyż obchodzona jest w czasie pojawiania się pierwszych kwiatów.

Niedziela Palmowa 2024_0023

Uroczysty charakter miała w tym dniu Msza Święta z udziałem dzieci sprawowana o godz. 10.30. Dzieci zgromadziły się przy grocie lourdzkiej już o godz. 10.20. Tu wyjaśniłem im istotę i znaczenie Niedzieli Palmowej oraz zwróciłem uwagę, że rozpoczyna ona Wielki Tydzień, w którym będziemy przeżywać Triduum Paschalne. Zachęciłem je do udziału w nim, a następnie odczytałem fragment Ewangelii według św. Marka, opisującej wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po niej odmówiłem modlitwę poświecenia palm. Może warto ją tu przywołać: „Wszechmogący Boże, z palmami w rękach czcimy dzisiaj zwycięstwo Chrystusa, pomnóż naszą wiarę i wysłuchaj nasze prośby, abyśmy zjednoczeni z Chrystusem przynosili Tobie owoce dobrych uczynków. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”. Po modlitwie poświęciłem przyniesione przez dzieci palmy i procesjonalnie za krzyżem, ze śpiewem na ustach, przeszliśmy do kościoła. Tu poświęciłem palmy przyniesione przez parafian znajdujących się w świątyni. Następnie rozpoczęła się Msza św. podczas której obecni w kościele wysłuchali opisu męki i śmierci Jezusa według św. Marka, odczytanego z podziałem na role.

Tak wiele osób przyniosło dziś do kościoła pięknie udekorowane palmy, by kapłan je pobłogosławił. Udział w tym obrzędzie jest świadectwem naszej wiary i wierności tradycji przodków. Jak pisze Jan Uryga: „Palma mała czy duża, niesiona w procesji, wyraża żywą wiarę chrześcijanina, który idzie za Zwycięskim Chrystusem, Królem chwały, do swej chwały wiecznej w niebie” (cyt. za: J. Uryga, Rok polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu, Włocławek 2006, s.182).

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przed nami Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Piątek i Wigilia Paschalna. Przeżyjmy ten szczególny czas w duchu wiary i czuwania z Jezusem, byśmy mogli w pełni doświadczyć radości wielkanocnego poranka.

Dodam, że w Mikstacie działa Szkoła Świętego Rocha. Dzieci poznają tradycje związane z odpustem św. Rocha, ale także te związane z rokiem liturgicznym. Podczas ostatniego spotkania przybliżyłem dzieciom wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Każde dziecko otrzymało Elementarz Triduum Paschalnego ks. Leszka Smolińskiego. Myślę, że będzie on pomocny w owocnym i bardziej świadomym przeżywaniu wydarzeń Wielkiego Tygodnia – zarówno dla dzieci, jak i ich bliskich. Uczestnicy tych spotkań przygotowali również piękne palmy. Dla nich tradycja jest niezwykle ważna. Możemy mieć więc nadzieję, że ta piękna, mająca głęboki wymiar i wymowę religijną tradycja będzie kontynuowana przez kolejne pokolenia.

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak
Zdjecia: Małgorzata Strzelec

Niedziela Palmowa 2024_0020

Niedziela Palmowa 2024_0034

Niedziela Palmowa 2024_0036

Niedziela Palmowa 2024_0038

Niedziela Palmowa 2024_0043

Niedziela Palmowa 2024_0045

Niedziela Palmowa 2024_0046

Niedziela Palmowa 2024_0053

Niedziela Palmowa 2024_0058

Niedziela Palmowa 2024_0087

Niedziela Palmowa 2024_0094

Niedziela Palmowa 2024_0103

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web