Promocja książki o Ratowie (zapowiedź)

17 listopada 2014 22:41Komentowanie nie jest możliweViews: 95

promocja książki plakatSpotkanie z ks. profesorem Michałem Grzybowskim oraz ks. Bogdanem Pawłowskim – autorami okolicznościowej publikacji, upamiętniającej zorganizowane we wrześniu przez ratowskie sanktuarium obchody 520. rocznicy historii Ratowa – odbędzie się w piątek, 5 grudnia, o godz.17  w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, ul. Tumska 3.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana publikacja „Ratowo – perła Ziemi Zawkrzeńskiej”, na którą składa się tekst odczytu ks. prof. Michała Grzybowskiego, zatytułowanego „Z dziejów Ziemi Zawkrzeńskiej”, wygłoszonego 21 września 2014 r. w Ratowie podczas obchodów 520. rocznicy udokumentowanego istnienia Ratowa, zorganizowanych w ramach II Festiwalu Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości” oraz tekst ks. Bogdana Pawłowskiego „Ratowo – wczoraj i dziś”, stanowiący owoc jego zainteresowań historią Ratowa, a w szczególności Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, w którym sprawuje funkcję rektora.

Ks. prof. Michał Grzybowski, historyk, badacz przeszłości Mazowsza,  skupia się w swym tekście na okresie średniowiecza, bowiem ten właśnie okres był przypominany podczas wrześniowych uroczystości w Ratowie. Pokazuje, że na terenach północnego Mazowsza  bardzo wcześnie powstawały grody, budowana była bogata kultura materialna i duchowa, która do dziś stanowi nasze dziedzictwo. Wskazuje również na ważną rolę Ziemi Zawkrzeńskiej, jako ziemi granicznej – „przedmurza chrześcijaństwa”, której mieszkańcy musieli zmagać się z najazdami plemion pruskich. Podkreśla ponadto, że była to ziemia, która przechodziła „z rąk do rąk” , co i rusz oddawana przez utracjusza, księcia płockiego Siemowita IV w zastaw Państwu Krzyżackiemu i wykupywana, m.in. dzięki pieniądzom przekazywanym na ten cel przez królową Jadwigę, co sprawiło, iż zachowała ona ślady materialne różnych kultur – piastowskiej i krzyżackiej.

Ideą tekstu ks. Bogdana Pawłowskiego jest natomiast spojrzenie na pięćset dwadzieścia lat historii  Ratowa z perspektywy dnia dzisiejszego. To spojrzenie niejako „poprzez wieki”, skrótowe kalendarium najważniejszych, zdaniem autora, momentów w historii tych okolic, które są trwałym fundamentem ich teraźniejszości.

Obydwa teksty, zgodnie z założeniem autorów, stanowią zaledwie muśnięcie przebogatej, wielowiekowej historii Ziemi Zawkrzeńskiej. Utrzymane są w barwnym stylu publicystycznym, który umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, również do tych, którzy po raz pierwszy w życiu słyszą nazwę „Ratowo”.  Autorom udaje się przyciągnąć uwagę również takiego czytelnika, który na co dzień nie interesuje się historią, zaintrygować go, zachęcić do pogłębienia wiedzy na temat przeszłości swego regionu, a także do osobistego odkrywania piękna ratowskiego kompleksu, stanowiącego unikatowy w skali kraju przykład sztuki sakralnej późnego baroku.  Do odwiedzenia  tych okolic zachęcają również dołączone na końcu publikacji zdjęcia sanktuarium, które na powrót przeżywa czas swego rozkwitu.

Podczas spotkania autorzy będą mówić o swojej fascynacji historią Ziemi Zawkrzeńskiej, która kryje w sobie wiele tajemnic. Przewidziano ponadto prezentację filmu dokumentalnego, poświęconego ratowskiemu kompleksowi sakralnemu. Spotkanie uświetni występ gościa specjalnego, sopranistki Anny Koźlakiewicz, dla której  ratowskie sanktuarium  jest miejscem szczególnym,  jednym z najpiękniejszych „smaków dzieciństwa”.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły: Gość Niedzielny, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Kurier Przasnyski, portale: Dziennik Parafialny, Głosy Mławy, Mława Info, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Gazeta Mławska oraz Tygodnik Płocki.

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web