Obchody 3 Maja w mikstackiej społeczności

5 maja 2024 19:16Komentowanie nie jest możliweViews: 312

3 maja to ważny dzień dla Polaków. W tym dniu przeżywamy Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, ale także rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Zatem uroczystość ta ma zarówno wymiar religijny, jak i patriotyczny. Polacy ukochali Maryję i od stuleci właśnie Jej przedstawiają trudne sprawy osobiste, Jej zawierzali naszą Ojczyznę.

Stało się już tradycją, że w tym dniu modlimy się za naszą Ojczyznę Polskę, ale także za naszą małą Ojczyznę, której na imię Mikstat. W tym roku Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana była w kościele Świętej Trójcy o godz. 10.30. Do kościoła przybyły także poczty sztandarowy szkoły, strażaków, organizacji działających na terenie naszej małej Ojczyzny. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz.

DSC_0096

Sprawowałem tę Mszę św. wraz z ks. kan. Andrzejem Grabańskim, prosząc o pomyślność dla naszej Ojczyzny, ale także dla naszej małej Ojczyzny – Mikstatu. W słowie skierowanym do zebranych w mikstackim wieczerniku na początku przywołałem słowa wieszcza: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie”, zaznaczając, że w tych słowach zawiera się cała nasza Ojczyzna. Podkreśliłem, że Polacy zawsze szanowali tych, którzy oddawali cześć Królowej Polski, nawet jeśli byli to wrogowie.

Zaakcentowałem, że Bóg dał ludziom Maryję za matkę, gdy na krzyżu dokonywał pojednania. Zwróciłem uwagę, że współcześnie największym zagrożeniem dla religii i pokoju w świecie jest grzech, że dla rozwoju Ojczyzny konieczne jest nasze nawrócenie, które możliwe jest tylko wtedy, gdy odkryjemy grzech, przyznamy się do niego, a następnie podejmiemy z nim walkę. Zachęcałem zebranych do ożywienia nabożeństw do Matki Bożej przypominając, że oprócz nabożeństw majowych odprawianych w kościele codziennie gromadzimy się na nich przy kapliczkach.

Kontynuując, zaakcentowałem, że Maryja jest od wieków Królową Polski, co oznacza, że ma na tej ziemi panować prawo Jej Syna, czyli prawo Boże. Zaakcentowałem, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną ustawą zasadniczą Europy opartą na prawie Bożym. W dalszej części homilii podkreśliłem znaczenie rodziny w walce o ludzkie dusze oraz zwróciłem uwagę na aktualność tytułu Maryi jako Królowej Polski, przypominając, że wielokrotnie odnawialiśmy śluby złożone przez króla Jana Kazimierza.

Po Mszy Świętej dalsze uroczystości odbyły się na mikstackim Rynku przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego. Po wciągnięciu flagi narodowej na maszt przez poczet sztandarowy wystawiony przez młodzieżową drużynę pożarniczą z Kaliszkowic Kaliskich i odśpiewaniu hymnu okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Burmistrz. Przypomniał w nim m.in. postać ks. Łukasza Marszałkowskiego, proboszcza mikstackiego, propagatora Konstytucji 3 Maja i fundatora dzwonów, których dźwięk do dziś rozbrzmiewa z wieży kościoła św. Rocha, a także podziękował strażakom w przededniu ich święta za ich służbę i zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej.

Następnie nadszedł czas na złożenie kwiatów pod pomnikiem przez przedstawicieli władz, panią poseł Katarzynę Sójkę, mieszkańców poszczególnych miejscowości, druhów strażaków, przedstawicieli organizacji. Wyprowadzenie pocztów sztandarowych zakończyło uroczystość na Rynku. Uświetniła ją orkiestra parafialna. Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mikstackiej zaprosił obecnych po uroczystości do zwiedzania muzeum.

Liczny udział mieszkańców w uroczystościach był świadectwem wiary i umiłowania Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i naszej Ojczyzny. Był także cenna lekcją patriotyzmu, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Pokazał, że leży nam na sercu dobro naszej Ojczyzny Polski i naszej małej Ojczyzny.

Tekst: Ks. Krzysztof Ordziniak
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0030

DSC_0038

DSC_0039

DSC_0041

DSC_0051

DSC_0024
DSC_0055

DSC_0110

DSC_0115

DSC_0120

DSC_0128

DSC_0130

DSC_0147

DSC_0149

DSC_0157

DSC_0163

DSC_0175

DSC_0178

DSC_0181

DSC_0187

DSC_0196

DSC_0200

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web