W ratowskim sanktuarium zakończyły się Dni św. Antoniego

19 czerwca 2018 09:45Komentowanie nie jest możliweViews: 84

Dni św. Antoniego w Ratowie to coroczne wydarzenie, które łączy elementy religijne, patriotyczne z rodzinnym odpoczynkiem i radosnym świętowaniem. W tym roku zorganizowane zostało po raz ósmy.
7 FOTO URSZULA ADAMCZYK
Dni rozpoczęły się 12 czerwca uroczystymi nieszporami, tradycyjnie zakończonymi liturgicznym obrzędem poświęcenia liii, które są symbolem św. Antoniego, oraz chlebków, przypominających, że jednym z najważniejszych aspektów nauczania świętego było czynienie dzieł miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących.

Główne uroczystości to odpust ku czci patrona ratowskiego sanktuarium, od wieków gromadzący w dniu 13 czerwca tłumy pielgrzymów. Najważniejszym punktem tego dnia jest suma odpustowa, której przewodniczył, wygłaszając również homilię, ks. inf. prof. Wojciech Góralski. Podobnie jak po nieszporach, bezpośrednio po sumie następuje święcenie lilii i chlebków św. Antoniego; dodatkowo od pięciu lat wierni mają możliwość ucałowania relikwii Świętego, sprowadzonych w 2013 roku z bazyliki padewskiej.

W głównych uroczystościach odpustowych wzięło udział również około osiemdziesięciu pątników, którzy po raz czwarty wyruszyli w odnowionej po kilkudziesięciu latach pieszej pielgrzymce z kościoła parafialnego w Radzanowie. W tym roku najliczniejszą grupę pielgrzymów stanowiła młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół w Radzanowie.

W sobotę 16 czerwca pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem zespołu klasztornego oraz wzięcia udziału w warsztatach „Ratowo – czas zatrzymany w murach”, podczas których prezentowana jest historia i teraźniejszość pobernardyńskiego kompleksu, a także samej miejscowości – jej początki sięgają czasów średniowiecza.

W tym roku podczas Dni św. Antoniego w ratowskim sanktuarium kapłani z Diecezji Płockiej przeżywali również 44. rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystej mszy św. przewodniczył opiekun kapłanów jubilatów z czasów seminaryjnych, ks. kan. profesor Andrzej Rojewski.

Na zakończenie dni zorganizowano VIII Ratowskie Spotkania Patriotyczne, które zainaugurowała msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona przez rektora ratowskiego sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. W trakcie uroczystości 1 Pułk Ułanów Krechowieckich oraz przedstawiciele stajni Tarpan zaprezentowali pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią. Odbył się także koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu mławskich muzyków Marty i Pawła Stawińskich oraz warsztat „Płonące rokoko ostatni płomień baroku”, poświęcony sztuce sakralnej z okresu, w którym powstawał ratowski konwent. Główną atrakcją pikniku tradycyjnie była rekonstrukcja potyczki polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą kawaleryjską. W tym roku szczególnie zachwyciła scena finałowa, podczas której odbyła się szarża kawaleryjska wraz z bitwą na szable.

Uczestników ratowskich spotkań patriotycznych odwiedził biskup płocki Piotr Libera, który wygłosił do zgromadzonych pasterskie słowo. Ks. biskup przypomniał, że takie wydarzenia są zarówno doskonałą okazją do poznania własnego dziedzictwa, jak i do wspólnotowego przeżywania łączących nas więzi religijnych i patriotycznych, które uosabia towarzyszące od wieków Polakom hasło „Bóg. Honor. Ojczyzna”.

W widowisku historycznym zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne: SRH 79 Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. hetmana Lwa Sapiechy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Stowarzyszenie Radzanovia, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan”, Grupa Strzelectwa „Strzelec Płońsk”, Fundacja „Duchy Lasu. Duchy Historii” jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

Patronat honorowy nad VIII Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski.

W dniach św. Antoniego wzięli udział posłowie Anna Cicholska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Piotr Zgorzelski, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, przedstawiciele służb mundurowych oraz Lasów Państwowych.

W dniach od 12 do 17 sanktuarium odwiedziło ok. sześć tysięcy pielgrzymów i turystów, głównie z północnego Mazowsza, ale także z Torunia, Warszawy oraz diecezji włocławskiej i elbląskiej. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków województwa mazowieckiego i gminy Radzanów, wsparcia udzieliły również OTP S.A. oraz Cedrob S.A. w ramach programu „Wspieramy rozwój”.

Patronat medialny sprawowały Posłaniec św. Antoniego, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, portale: Nasza Mława, Codziennik Mławski, Mława Info i Dziennik Parafialny.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia (zdjęcia: Urszula Adamczyk i arch. sanktuarium)
1 foto arch sankt

1 FOTO URSZULA ADAMCZYK

2 FOTO URSZULA ADAMCZYK

3 foto arch sankt

3 FOTO URSZULA ADAMCZYK

4 FOTO URSZULA ADAMCZYK

5 FOTO URSZULA ADAMCZYK

6 FOTO URSZULA ADAMCZYK

8 FOTO URSZULA ADAMCZYK

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web