EUROPA DUCHA. Europejskie Dni Dziedzictwa w płockiej bazylice katedralnej oraz Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

21 września 2016 17:40Komentowanie nie jest możliweViews: 36

„Wspólny europejski dom musi stać się Europą Ducha”. Słowa zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II były mottem wspólnego przedsięwzięcia: „Bazylika katedralna w Płocku, Zespół klasztorny w Ratowie – mazowieckie ślady Europy Ducha”, przygotowanego 18 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 przez parafię katedralną w Płocku oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców Europy, której przewodniczył oraz homilię wygłosił rektor ratowskiego sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W homilii kaznodzieja przybliżył m.in. wkład św. Jana Pawła II w budowanie wspólnego europejskiego domu, którego efektem było m.in. zawarcie w Preambule Traktatu Lizbońskiego stwierdzenia, że projekt integracji europejskiej jest zainspirowany „kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwem Europy”.

Św. Jan Paweł II jeszcze przed wstąpieniem na tron Piotrowy wykazywał duże zainteresowanie wspólnotą europejską. Upatrywał w niej szansy na przeciwstawienie się totalitarnym dyktaturom, które ograniczały prawa człowieka w wielu krajach za tzw. „żelazną kurtyną”, m.in. w Polsce. Po upadku muru berlińskiego, papież był z jednej  strony entuzjastą Unii Europejskiej i panujących w niej swobód obywatelskich, z drugiej zaś wyraźnie widział zagrożenia, wynikające z odcinania się Europy od chrześcijańskich korzeni– wskazywał  ks. Pawłowski.

Na koniec homilii rektor sanktuarium odwołał się do symbolicznego napisu  wygrawerowanego w języku holenderskim na monecie o nominale 2 euro, który brzmi: God-zij-met-ons, co oznacza “Bóg niech będzie z nami”.

- Napis  ten wskazuje, że od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 r. n.e., uznawanego za początek współczesnej cywilizacji europejskiej, po dzień dzisiejszy, mieszkańcy Europy, zarówno w chwilach zagrożeń, kryzysów, wojen, jak i w trudach dnia codziennego, zawierzają swój los Bożej Opatrzności, która czuwa nad nimi od ponad tysiąca pięciuset lat. Dlatego też my dziś, zgromadzeni w świątyni, która jest świadectwem zarówno bogactwa filozofii franciszkańskiej, uosabianej przez św. Antoniego z Padwy, jak i piękna architektonicznego, zawartego w unikatowym dziś osiemnastowiecznym stylu płonącego rokoko, przyłączmy się do naszych przodków, wołając tak samo jak oni: God-zij-met-ons – podkreślił ks. rektor.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się IV Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej  „Ratowskie brzmienia przeszłości”, którego główną atrakcją był piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”. Wyczarowany przez Chorągiew Rycerską z Ciechanowa średniowieczny świat zafascynował nie tylko najmłodszych uczestników, ale również wielu dorosłych, którzy mieli zarówno możliwość wysłuchania porywających opowieści o życiu średniowiecznego rycerza i damy, jak również spróbować swych sił chociażby w strzelaniu z łuku czy posługiwaniu się mieczem lub toporem. Jednym z najciekawszych momentów pikniku był pojedynek na miecze, ponadto można było dowiedzieć się wiele ciekawostek  o życiu dworskim w piętnastym wieku.

W ratowskim  konwencie można było obejrzeć również wystawę prac mławskich fotografików oraz wziąć udział w warsztatach pisania ikon, pod kierunkiem płockiej pracowni ikonopisarstwa. Młodzież z mławskich szkół wykonała ciekawy mural na ogrodzeniu znajdującego się na terenie zespołu klasztornego  Centrum Rozwoju Rodziny, nawiązujący do van Gogh-owskich słoneczników.

W programie EDD znalazło się ponadto zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego zespołu klasztornego w Ratowie wraz z podziemiami oraz zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki katedralnej w Płocku. W Ratowie zwiedzanie połączone było z krótką prelekcją poświęconą historii Księstwa Mazowieckiego, którego dumną stolicą był Płock, a najdalej na północ wysuniętym grodem – zamek rycerza Pawła z Radzanowa, natomiast podczas zwiedzania bazyliki katedralnej w Płocku turyści mogli dowiedzieć się co nieco o historii ratowskiego konwentu.

W Płocku, o godz. 14.00, w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej odbyło się spotkanie otwarte pod hasłem: „Europa Ducha – zagrożenia i wyzwania”, zorganizowane przez Bractwo św. Antoniego. Dyskusji przewodniczył moderator bractwa, ksiądz prof. Ireneusz Mroczkowski.

Przedsięwzięcie zakończył w katedrze koncert poezji śpiewanej  pt. Wszystko miłość”  w wykonaniu krakowskiego artysty Krzysztofa Bigaja, który zaprezentował własne kompozycje do wierszy współczesnych polskich poetów: Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy.

- Dziękujemy panu Krzysztofowi za przeniesienie nas w świat lirycznych doznań, dzięki którym w tej szacownej świątyni mogliśmy poczuć w sobie Europę Ducha  – podsumował spotkanie ks. kan. Stefan Cegłowski.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowany przez sanktuarium w Ratowie od 2013 roku projekt „Historia magistra vitae est”, nad którym patronat honorowy sprawuje biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który skierował do zgromadzonych list okolicznościowy.

We wspólnym płocko-ratowskim projekcie wzięło udział kilkaset osób, z Płocka, powiatu mławskiego, ale również Warszawy, Łodzi, Lublina i Krakowa.

Źródło:

Sanktuarium św. Antoniego w RatowieIMG_0208-Resizer-800IMG_0219-Resizer-800IMG_0220-Resizer-800IMG_0230 (1)-Resizer-800IMG_0236-Resizer-800

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web