Betlejemskie Światło Pokoju w mikstackiej wspólnocie parafialnej

21 grudnia 2015 08:25Komentowanie nie jest możliweViews: 329

Tekst Małgorzata Strzelec, ks. Krzysztof Ordziniak, zdjęcia Jacek Sikora ●

Zapewne na długo w pamięci prawie pięćdziesięciu druhen i druhów z 3. Drużyny  Harcerskiej im. Powstańców Wielkopolskich, 2.DSH im. Powstańców Wlkp. i zuchów  z 1. Gromady im. Strażnicy Lasu  w Mikstacie pozostanie dzień 13 grudnia. W tym dniu udali się oni wraz ze swoimi drużynowymi, dh. Mariuszem Ciechanowskim, dh. Mateuszem Ciechanowskim  i dh. Dominikiem Gałążewskim,  do Częstochowy na Jasną Górę, by uczestniczyć w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju przedstawicielom harcerzy z różnych stron naszego kraju. Po drodze harcerze nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Tu mieli okazję zapoznać się z historią sanktuarium i słynącej łaskami figurki Matki Bożej Gidelskiej. Warto dodać, że w przyszłym roku minie 500 lat od odnalezienia figurki.

Tegoroczne spotkanie –  jubileuszowe, bo już 25. – przebiegało pod hasłem „ Zauważ człowieka”. Tradycyjnie polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju przekazali skauci ze Słowacji w Zakopanem.

Uroczyste przekazanie Światła Betlejemskiego odbyło się podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył  jej  abp senior Stanisław Nowak, który także wygłosił homilię. W homilii ks. abp  powiedział m.in.: „Wszystko się zaczęło w Betlejem, i dlatego wy, przynosząc światło z Betlejem, przynosicie nam Jezusa, tego z krzyża i tego, który zmartwychwstał, który jest całą naszą nadzieją i na którego my czekamy.  Przynieśliście materialne światło, dosłownie, bo światło przenosi światło, tu nie ma żadnego cygaństwa. Światło to jest ta płonąca materia, i to samo światło, które jest w Betlejem, które zostało przywiezione, ono jest tutaj”.

Podczas Eucharystii druhny i druhowie otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju, które zaniosą, zawiozą do najodleglejszych zakątków naszego kraju, do przedstawicieli władz, szkół, szpitali, różnych instytucji, a także parafii.

We wtorek, 15 grudnia, delegacja harcerzy i strażaków udała się do Ostrowa Wielkopolskiego, do Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II. Na ręce ks. bp. seniora Teofila Wilskiego harcerze przekazali Światło z Betlejemskiej Groty, a przedstawiciel strażaków – kalendarz  przygotowany przez OSP  w Mikstacie na rok 2016.

W piątek, podczas mszy roratniej, harcerze przybyli z Betlejemskim Światłem Pokoju do naszego mikstackiego wieczernika. Był to dla naszej wspólnoty czas rekolekcji. Na początku Mszy Świętej przedstawiciele harcerzy przekazali Betlejemskie Światło Pokoju ks. proboszczowi Krzysztofowi Ordziniakowi.  Niezwykły nastrój panował w czasie tej Mszy Świętej. Półmrok panujący w świątyni rozświetlały lampiony przyniesione przez dzieci i Światło Betlejemskie przyniesione przez harcerzy i zuchów. Wielu parafian w tym dniu przyniosło do kościoła świece i lampiony, by zapalić je od Światła z Groty Betlejemskiej i zabrać do swoich domów. Dzięki temu Światłu przybliżyło się Betlejem do naszego niewielkiego miasteczka. W tę jedyną i niepowtarzalną noc Jezus znajdzie przygotowane dla Niego   miejsce w naszych sercach, a my będziemy mogli świętować narodzenie Pana w blasku płomienia z Betlejemskiej Groty.DSC_0232DSC_0258DSC_0278DSC_0293DSC_0340DSC_0380DSC_0404DSC_0409DSC_0420DSC_0434DSC_0436

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web