Zaproszenie na uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

20 lipca 2013 14:25Komentowanie nie jest możliweViews: 456

16 sierpnia odbywają się w Diecezjalnym Sanktuarium w Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha, patrona chorych, aptekarzy, weterynarzy, opiekuna zwierząt. To tu co roku przybywają licznie pielgrzymi, by u stóp Świętego Rocha złożyć swoje radości i troski, prośby i podziękowania.

Nieodłącznym elementem uroczystości odpustowych jest obrzęd błogosławieństwa zwierząt, odbywający się po Mszy Świętej wotywnej odprawianej o godz. 8:00. Jest to niezwykle widowiskowy element uroczystości odpustowej. Należy jednak podkreślić, że świadczy on także o wierze mieszkańców miasta.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 11 sierpnia) przed oblicze swego patrona przybywają osoby chore i starsze wraz z opiekunami.

15 sierpnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyrusza procesja eucharystyczna, w której do sanktuarium niesione są relikwie Świętego Rocha. W sanktuarium św. Rocha śpiewane są nieszpory i trwa całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Warto zwrócić uwagę na pasterkę maryjną odprawianą o godz. 24:00. 16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana jest Msza Święta wotywna, a po niej odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt, kiedyś niezwykle popularny w naszym kraju, dziś niestety zapomniany. Tę niezwykłą procesję, która przechodzi przed bramą prowadzącą do sanktuarium, trzeba koniecznie obejrzeć. Wędruje tu prawie cała Arka Noego.

Będąc w Mikstacie, warto znaleźć czas na nawiedzenie zabytkowego drewnianego kościoła. Ta niewielka, ale niezwykle nastrojowa świątynia, skłania do refleksji i zadumy. A znajdujący się w ołtarzu Święty Roch wsłuchuje się we wszystkie radości i troski nawiedzających to miejsce pielgrzymów i zanosi je przed Boży tron.

Serdecznie zapraszamy w te sierpniowe dni do Mikstatu, na to niezwykle ważne dla mieszkańców Wzgórze. Oni od pokoleń w trudnych momentach życia stają z wiarą w tym miejscu. Warto zobaczyć, jak wielka jest siła wiary i tradycji w tej społeczności.

W Roku Wiary będzie to dla każdego, kto tu przybędzie, okazja do modlitwy, zadumy nad sensem życia, okazja do tego, by odejść z tego miejsca umocnionym w wierze i zapewne wrócić tu za rok…

Ks. Krzysztof Ordziniak, Kustosz Sanktuarium
Małgorzata Strzelec

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web