SWII: Bp. Franić o Kościele walczącym

29 sierpnia 2013 18:31Komentowanie nie jest możliweViews: 244

W czasie Mszy na rozpoczęcie Roku Wiary papież Benedykt XVI zachęcał do powrotu do dokumentów ostatniego Soboru. Dziennik Parafialny chce przybliżyć Czytelnikom te fragmenty nauczania soborowego, które szczególnie warto przypomnieć. Dziś jednak nie cytat z samych dokumentów soborowych, ale fragment ważnej wypowiedzi z auli soborowej autorstwa bpa Frane Franicia (1912–2007), ówczesnego bpa pomocniczego Splitu.

(…) sam Chrystus jest nazywany naszym Pokojem, ale również, o zgrozo!, nie możemy dojść i zachować pokoju ani w naszej duszy, ani w Kościele, bez ciągłej i trudnej codziennej walki, oczywiście nie walki przy pomocy bomb atomowych czy przy użyciu jakiejś broni klasycznej, lecz broni duchowej. Gdybyśmy nie ukazywali Kościoła w sposób jasny poprzez ten obraz i w takim stanie, wówczas rzeczywiście mogłoby dojść do sytuacji znanej jako powszechne psychologiczne rozbrojenie. W takiej sytuacji przedstawilibyśmy wiernym i światu Kościół jako coś substancjalnie wadliwego. A to nie tylko byłoby ze szkodą dla naszych braci, ale byłoby również ze szkodą duchową dla całego świata […]. Jak możemy walczyć jako dobrzy żołnierze Chrystusa, wedle wzoru podanego przez św. Pawła, jeżeli prócz miłości i innych cnót, nie pielęgnujemy w nas, w naszych kapłanach i w naszych wiernych, również cnoty wytrzymałości wobec złego i ateistycznego świata! Zatem dla miłości wobec świata, a także świata ateistycznego, musimy nie tylko przywoływać, ale uczynić Kościół wojującym. Stanowczo wierzę, że żaden rozsądny człowiek a nawet sami marksiści, nie mogliby czuć się urażeni tymi słowami: Kościół walczący. Inaczej sami ateiści zaczęliby nami gardzić, oni którzy określają się jako wojujący.

Cyt za: Roberto de Mattei, Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana,
Ząbki 2012, s. 235-236.

Niestety, pomimo tych pełnych pasji słów, Sobór nie zdecydował się włączyć tego terminu do swoich dokumentów, pozostając wyłącznie przy określeniu Kościół pielgrzymujący.