Jak wychowywać w duchu personalizmu? Pedagog na nasze czasy

26 lipca 2012 06:00Komentowanie nie jest możliweViews: 302

W ciągu ostatnich tygodni w każdy czwartek prezentowaliśmy kolejne części artykułu Pedagog na miarę wyzwań XXI wieku. W książce Wychowanie personalistyczne dzisiaj wydanej niedawno w Klubie Libenter.pl można znaleźć w całości tamten tekst oraz jeszcze dwa inne interesujące artykuły autorstwa ks. Marka Dziewieckiego i Magdaleny Korzekwy. Książkę można przeczytać, wykupując, za jedyne 77 zł, roczny abonament w Klubie Libenter.pl, dający dostęp do przeszło stu elektronicznych publikacji udostępnianych Klubowiczom.

Przeczytaj pierwszą, drugą, trzecią i czwartą część artykułu Pedagog na miarę wyzwań XXI wieku.

Opis książki:

Dlaczego dziś, choć tak wiele czasu poświęca się edukowaniu wychowawców, efekty wychowania są coraz bardziej marne? Z takim pytaniem mierzą się Magdalena Korzekwa i ks. Marek Dziewiecki, podpowiadając jednocześnie, jak można wyjść z tej niedobrej sytuacji.

Warto postawić sobie pytanie: dlaczego jest aż tak źle, skoro jest aż tak dobrze? Sądzę, że głównym źródłem obserwowanego obecnie kryzysu wychowania jest ideologizacja pedagogiki na niespotykaną dotąd skalę. Na początku XXI wieku dominujące systemy pedagogiczne opierają się bowiem na ideologicznych fikcjach, a nie na empirycznych obserwacjach. Fakt ten w dużym stopniu związany jest z kontekstem kulturowym, zwanym postmodernizmem czy ponowoczesnością. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech ponowoczesności jest bowiem ucieczka od twardej rzeczywistości w świat miłych fikcji – pisze ks. Marek Dziewiecki, wskazując następnie konsekwencje tej ideologizacji.

Aby powrócić do odpowiedzialnego wychowania chrześcijaństwo proponuje odwołanie się do pedagogiki realistycznej, która bazuje na zdroworozsądkowym rozumieniu wychowanka – uznaniu jego wartości, ale i jego słabości.

Książka składa się z trzech części. W pierwszej Magdalena Korzekwa przybliża podstawy teoretyczne personalizmu Emmanuela Mouniera, wskazując aspekty tego systemu odnoszące się do pedagogiki i wychowania.

W drugiej części ks. Marek Dziewiecki kreuje obraz pedagoga na miarę wyzwań XXI wieku. Wskazuje na aspekty wychowawcze, profilaktyczne, terapeutyczne pracy pedagoga, ale przede wszystkim kładzie nacisk na to, że dziś potrzeba pedagogów-świadków.

Trzecia część to z kolei interesujący wywiad Magdaleny Korzekwy z ks. Dziewieckim, który można potraktować jako swoiste podsumowanie pogłębiające treści omówione w poprzednich częściach. Wywiad pomoże też czytelnikowi w utrwaleniu wiadomości znajdujących się w książce.

Publikacja w sposób szczególny powinna trafić do tych, którzy zajmują się wychowywaniem i edukowaniem dzieci. Może być odtrutką na treści, jakie podaje nam dzisiejsza kultura. Pedagog znajdzie również wiele podpowiedzi, które będzie mógł wykorzystać w swojej praktyce wychowawczej. Publikacja będzie cenna również jako rodzaj poradnika dla rodziców, który podpowie, jak w sposób właściwy traktować swoje dzieci.

Rozważania, t. VIMagdalena Korzekwa, Ks. Marek Dziewiecki,
Wychowanie personalistyczne dzisiaj
ISBN: 978-83-63581-00-8
Liczba stron: 62


Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web