Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein)

6 sierpnia 2011 19:22Komentowanie nie jest możliweViews: 696

Święta Teresa Benedykta
od Krzyża (Edyta Stein).
Źródło: http://pmk-muenchen.de/


9 sierpnia przypada święto liturgiczne św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) – nawróconej żydówki, dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 roku we Wrocławiu, w zamożnej rodzinie żydowskiej. W tym dniu przypadała uroczystość Jom Kippur – Dzień Pojednania, jedno z najważniejszych świąt judaizmu. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci Zygfryda i Augusty. Ojciec – handlarz drewnem – zmarł, kiedy Edyta miała zaledwie dwa lata. Po jego śmierci wychowaniem dzieci oraz prowadzeniem firmy męża zajęła się matka. Mimo iż cała rodzina była bardzo wierząca, Edyta w 14. roku życia zadeklarowała, że jest ateistką.

Studiowała psychologię, germanistykę oraz historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie przeniosła się do Getyngi gdzie podjęła studia filozoficzne pod kierunkiem znanego filozofa – Edmunda Husserla. Uwieńczeniem jej edukacji było napisanie i obrona rozprawy doktorskiej z filozofii.

Niespodziewany przełom w jej życiu duchowym nastąpił w roku 1921, kiedy to będąc w gościnie u przyjaciół, przeczytała w ciągu jednej nocy Księgę życia św. Teresy z Avili. Edyta w swojej autobiografii tak pisze o tym wydarzeniu: „Sięgnęłam na chybił trafił i wyjęłam książkę sporej objętości. Nosiła tytuł: Życie św. Teresy z Avili spisane przez nią samą. Zaczęłam czytać, zachwyciłam się natychmiast i nie przerwałam lektury aż do jej ukończenia. Gdy zamknęłam książkę, powiedziałam sobie: To jest prawda”.

1 stycznia 1922 roku Edyta przyjęła chrzest w Kościele katolickim, obierając nowe imię: Teresa. W tym samym dniu przystąpiła również do I Komunii św., natomiast sakrament bierzmowania otrzymała rok później. Dla jej matki, chrzest ukochanej córki był prawdziwym szokiem. Nigdy nie zaakceptowała ona drogi, którą poszła Edyta.
W latach 1923-1931 Stein wykładała w liceum i seminarium nauczycielskim w Spirze. Pogłębiała również swoją wiarę poprzez studiowanie prac Świętego Tomasza z Akwinu, którego zaczęła tłumaczyć. Rozpoczęła także serię wykładów i pogadanek w radiu, ale po dojściu Hitlera do władzy straciła tę pracę.

Po pożegnaniu się z rodziną, dnia 14 października 1933 roku, Edyta wstąpiła do Zakonu Karmelitanek Terezjańskich w Kolonii. Od początku pobytu w Karmelu gorąco pragnęła mieć udział w cierpieniu Chrystusa, dlatego jej jedynym życzeniem przy obłóczynach było „żeby otrzymać imię zakonne «od Krzyża»”. I tak też się stało. Po nowicjacie złożyła śluby zakonne i przyjęła imię: Benedykta od Krzyża. Na duchowych opiekunów wybrała św. Teresę z Avili oraz św. Jana od Krzyża. W zakonie kontynuowała również pracę naukową i pisarską. Jej największym, niedokończonym dziełem była praca poświęcona św. Janowi od Krzyża pt. Wiedza Krzyża.

31 grudnia 1938 roku, aby ustrzec się przed narastającą falą nazistowskich represji, zakonnica została przeniesiona do Karmelu w Echt w Holandii. 2 sierpnia 1942 wraz ze swoją siostrą Różą, która również przyjęła chrzest i wstąpiła do Karmelu, została aresztowana przez Gestapo.W czasie aresztowania miała powiedzieć do siostry: „Chodź, idziemy cierpieć za swój lud”. Ostatni raz widziano ją 7 sierpnia na dworcu głównym we Wrocławiu podczas postoju pociągu wiozącego ją wraz z innymi Żydami do obozu w Oświęcimiu. Prawdopodobnie 9 sierpnia została zagazowana w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec, 1 maja 1987 roku w Kolonii. Natomiast kanonizacja odbyła się 11 października 1998 roku w Rzymie. 1 października 1999 roku św. Edyta Stein została ogłoszona współpatronką Europy. Od tej pory obchód ku jej czci ma rangę święta.

Święta Tereso Benedykto, wielka nawrócona, wypraszaj światło dla członków Kościoła, aby niestrudzenie głosili Ewangelię i świadectwem swojego życia przyciągali do Chrystusa nowych ludzi. Patronko Europy, wypraszaj Europejczykom mądrość, aby nie zapominali o najważniejszych wartościach, które zbudowały kulturę, siłę i dobrobyt na naszym kontynencie. Męczenniczko, wspieraj wszystkich cierpiących, aby swój trud potrafili łączyć z Krzyżem Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.

Anna Pomianek

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web