Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

3 września 2011 10:34Komentowanie nie jest możliweViews: 308

8 września, czyli dziewięć miesięcy po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, obchodzimy w Kościele święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Domenico Ghirlandaio (Bigordi), „Narodziny Maryi”, fresk, 1486-1490

Ewangelie milczą na temat narodzin Maryi. Jednak rozpisuje się na ten temat wiele dzieł apokryficznych. Najdokładniej rodzina Maryi jest opisana w apokryficznej Protoewangelii Jakuba napisanej ok. 150 r. po Chrystusie. Dzieło podaje, że Rodzicami Matki Najświętszej byli św. Anna i św. Joachim (zobacz artykuł o Wspomnieniu rodziców Maryi). Pochodzili oni z rodzin dość wysoko postawionych na drabinie społecznej. Jednak przez wiele lat nie mogli mieć dzieci, co w tamtych czasach było uważane za karę Bożą za grzechy przodków. Dlatego gorąco prosili Boga, by obdarzył ich upragnionym potomstwem.

Joachim i Anna nie mogli się nawet spodziewać, jak wielkie rzeczy przygotował dla nich Bóg. Kiedy Maryja się narodziła, Anna nie przypuszczała, że mocą przyszłych zasług Chrystusa, jej Córka została niepokalanie poczęta – a więc nie nosiła na sobie piętna żadnego grzechu, także pierworodnego.

Protoewangelia Jakuba podaje, że w wieku trzech lat Maryja została ofiarowana w świątyni, gdzie później zamieszkała.

Pierwsze wzmianki o święcie narodzenia Maryi pochodzą z V/VI w. Prawdopodobnie święto zrodziło się najpierw w Syrii, w której po Soborze Efeskim z 451 r. cześć Maryi bardzo się rozwinęła. Równolegle kult rozwijał się w Kościele jerozolimskim, gdzie od V w. pielgrzymi nawiedzali kościół Najświętszej Maryi Panny w miejscu jej narodzenia.

W Kościele Zachodnim święto pojawia się po raz pierwszy w VII w., najpierw we francuskim Reims. Dużego znaczenia nabrało ono pod koniec za pontyfikatu papieża Sergiusza I (koniec VII w.). Narodzenie Maryi stało się wówczas jedną z czterech największych uroczystości maryjnych w Kościele rzymskim. Gromadzono się w tym dniu w kościele św. Adriana, po czym w procesji ze świecami udawano się do kościoła Matki Bożej Większej.

W Polsce tradycyjnie nazywamy dzień 8 września także świętem Matki Bożej Siewnej. W tym dniu przynosimy bowiem do błogosławieństwa ziarno przeznaczone na siew. Istniał zwyczaj, że dopiero po tym dniu zabierano się do orki i siewu. Lud chciał, aby przed zasianiem ziarna, pobłogosławiła je Boża Rodzicielka. We Włoszech oraz w niektórych krajach łacińskich istnieje dziś kult Maryi-Dziecięcia – Madonna Bambina.

Dzień narodzin Maryi to bez wątpienia w liturgii dzień radosny – przychodząca na świat za Bożą sprawą Maryja, nie tylko sprawiła radość przez wiele lat czekającym na nią rodzicom. Jej narodzenie stało się radością dla całej ludzkości, gdyż Bóg dokonał przez Nią wielkich dzieł, a narodzony z Niej Chrystus pojednał i zjednoczył nas z Bogiem. Dzisiejsze święto przypomina nam również o tym, że Maryja była zwykłym człowiekiem, miała swoją rodzinę, przyjaciół. Jej fiat było owocem wolnego wyboru – a ten wybór zmienił nie tylko życie Jej, ale wszystkich ludzi każdego czasu.

Najświętsza Maryjo, która przyszłaś na świat jako bezbronne dziecko, opiekuj się wszystkimi dziećmi, dodawaj sił rodzącym i zajmującym się nimi. Wypraszaj łaskę mądrości i miłości dla wszystkich rodziców dzieci poczętych. Matko Boża Siewna, obdarzaj opieką wszystkich rolników, aby przyszłoroczny zbiór był obfity i przyczynił się do poprawienia sytuacji materialnej mieszkańców naszego kraju.

Paweł Pomianek

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web