XIII edycja Szkoły Świętego Rocha dobiegła końca

25 sierpnia 2024 06:00Komentowanie nie jest możliweViews: 388

W dniach 15–16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie odbywają się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. To do nich przygotowują się młodzi w Szkole św. Rocha, do której zaprosił ich już po raz trzynasty ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium.

DSC_0009 (2)

Od 7 sierpnia, codziennie o godz. 10.00, rozbrzmiewał na wieży sanktuarium dzwon, który oznajmiał rozpoczęcie spotkania w Rochowej Szkole. Były w niej pewne elementy stałe, do których należały: pacierz rozpoczynający spotkania, o godz.12.00 Anioł Pański i nowenna do św. Rocha zakończona uczczeniem relikwii naszego Patrona. Każdego dnia był czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wśród gier szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszyła się gra w bule. To popularna gra we Francji, ojczyźnie św. Rocha.

Głównym celem spotkań było przygotowanie młodych do świadomego udziału w uroczystościach odpustowych poprzez poznawanie życie naszego niebieskiego Patrona, ale także tradycji odpustowych, w tym obrzędu błogosławieństwa zwierząt, historii drewnianego kościoła na wzgórzu, związanych z nim legend, znaczenia tradycji w życiu człowieka. W czasie spotkań młodzi zostali zapoznani z atrybutami św. Rocha i najważniejszymi wydarzeniami z jego życia. Ponieważ często św. Roch i św. Jakub są myleni, zwrócono uwagę, jak na obrazach i figurach rozpoznawać tych świętych. Uczestnicy spotkań mieli okazję wysłuchania opowieści s. Beaty Czop, która w tym roku pielgrzymowała drogą św. Jakuba do Santiago De Compostela.

DSC_0010
Na jednym z pierwszych spotkań oglądaliśmy wspólnie program „Ziarno” o św. Rochu, który dziesięć lat temu był realizowany w Mikstacie. Uczestniczył w nim ks. bp Antoni Długosz, który w tym roku przewodniczył sumie odpustowej i dokonał błogosławieństwa zwierząt.

Święty Roch był pielgrzymem, więc ks. kustosz Krzysztof zaproponował pieszą pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Kotłowie. Narodziny Świętego Rocha zostały wyproszone przez wstawiennictwo Matki Bożej, a on był jej wielkim czcicielem. Po drodze zatrzymaliśmy się przy kapliczce św. Antoniego na ulicy Kaliskiej. Tu grzebano zmarłych podczas epidemii cholery. W Kotłowie pokłoniliśmy się Pani Kotłowskiej. Poznaliśmy historię kościoła i legendy związane z jego budową. Powiedzieliśmy sobie kilka słów o czekającej nas już niebawem uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i związanej z nią tradycji błogosławienia kwiatów i ziół. Dzieci wiedzą, skąd się wzięło przysłowie: „w sierpniu każdy kwiatek woła, zanieś mnie do kościoła”.

DSC_0039

Od 2007 roku św. Roch jest nie tylko patronem kościoła na wzgórzu, ale także miasta. Stąd Szkoła św. Rocha wybrała się z wizytą do Urzędu Miasta i Gminy Mikstat, gdzie spotkała się z panem burmistrzem, który opowiedział o powstaniu herbu miasta oraz kilka ciekawostek z historii Mikstatu. Pomocne w poznawaniu historii naszej małej ojczyzny było zwiedzanie muzeum regionalnego.

Uczestnicy spotkań rozwiązywali quest „O Świętym Rochu w Mikstacie”. Podczas jednego ze spotkań udaliśmy się do „Chlebowej Chaty”. Dzieciom przybliżona została postać św. Izydora Oracza, patrona rolników, uczestniczyły też w warsztatach, podczas których przygotowały m.in. bukiety z kwiatów i ziół do pobłogosławienia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zapewne w pamięci uczestników spotkań pozostanie wycieczka do Muzeum Elementarza im. Profesora Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej, gdzie zobaczyli klasę szkolną i jej wyposażenie z początków XX wieku oraz elementarze z prawie całego świata.

DSC_0052

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa, więc w czasie spotkań dzieci poznawały pojęcia: dziedzictwo, dziedzictwo materialne i niematerialne i doskonale radziły sobie ze wskazywaniem jego przejawów w małej ojczyźnie. Wskazywano dzieciom, iż odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt odbywa się w Mikstacie od ponad trzystu lat. Akcentowano, że było to możliwe dzięki trosce naszych przodków o przekaz tradycji, zwracając uwagę, że to m.in. uczestnicy spotkań w Rochowej Szkole są ich depozytariuszami i od nich będzie zależało, czy zachcą je przyjąć i przekazać kolejnym pokoleniom.

Szkoła św. Rocha, to szkoła, w której jest czas na wspólną modlitwę, naukę, zabawę. Doświadczenie trzynastu lat pokazuje, że można doskonale łączyć je ze sobą. Od ponad czterech lat spotkania odbywają się dodatkowo raz w miesiącu, w sobotę po 16 dniu miesiąca. W ramach spotkań dzieci przygotowywały prace, które znalazły się w kalendarzu Szkoły św. Rocha na 2025 rok. Na zakończenie spotkań każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz kalendarz. Są w nim zaznaczone daty spotkań w kolejnym roku.

DSC_0061

Uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha czynnie uczestniczyli w uroczystościach odpustowych – w procesji nieśli relikwie św. Rocha i pomagali przy rozdzielaniu małych chlebków po zakończeniu uroczystości odpustowych. Dzieci uczestniczyły także w obrzędzie błogosławieństwa ze swoimi zwierzątkami. Po obrzędzie dzieci spotkały się z ks. biskupem, któremu przekazały kalendarz ze swoimi pracami i wykonaną przez nie koronką do św. Rocha. Była oczywiście pamiątkowa fotografia z ks. biskupem. Uczestnicy spotkań byli rozpoznawalni po zielonych koszulkach z logo sanktuarium.

XIII edycja Szkoły Świętego Rocha przeszła do historii. Mamy nadzieję, że przybliżyła ona młodym postać niebieskiego Patrona, rozbudziła w nich zainteresowanie tradycjami oraz uświadomiła im, że to oni są dziedzicami tego, co pozostawili nam nasi przodkowi. Słowo dziedzic brzmi dumnie, ale jest także wyzwaniem i zobowiązaniem.

Tekst: Małgorzata Strzelec oraz ks. Krzysztof Ordziniak
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec