Mikstacka parafia włączyła się w akcję „S.O.S. dla Ziemi Świętej”

1 stycznia 2024 23:09Komentowanie nie jest możliweViews: 246

17 grudnia, w III niedzielę Adwentu, nazywaną niedzielą radości, mikstacka parafia gościła s. Karolinę Mordakę – dominikankę, która od trzech lat współpracuje z ks. prof. Cisło w ramach kampanii „S.O.S dla Ziemi Świętej”. W sobotę oraz podczas wszystkich mszy świętych w niedzielę s. Karolina głosiła świadectwa.

DSC_0024

Podczas Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 najpierw zwróciła się do dzieci. Zapytała je, czy m. in. wiedzą, gdzie narodził się Pan Jezus. Następnie, nawiązując do słów Ewangelii, rozmawiała z dziećmi o miejscu, gdzie święty Jan udzielał chrztu. Siostra zwróciła uwagę, że obecnie ze względu na trwającą wojnę nie można pielgrzymować do Ziemi Świętej. Zachęcała dzieci, by modliły się o pokój na tych terenach, odmawiając modlitwę Aniele Stróżu.

Zwracając się do dorosłych, s. Karolina zaznaczyła, że w ziemi Jezusa i Maryi chrześcijanie byli zawsze obecni, a mimo to traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Odgrodzeni od świata wysokim murem nie mogą swobodnie poruszać po swoim kraju. W ostatnim czasie w Ziemi Świętej trwa wojna, nasiliły się ataki na chrześcijan. Całkowicie zamarł ruch pielgrzymkowy, który dla wielu chrześcijan był jedynym źródłem zarobkowania. Wielu z nich utrzymywało się ze środków pozyskiwanych ze sprzedaży pamiątek. Siostra przytoczyła list mieszkanki Betlejem, młodej matki, która napisała m.in. „Jako chrześcijanie mamy swoje miejsce na tej ziemi, ale nie jest nam łatwo tu żyć. Jednakże to w naszym mieście Betlejem narodził się Pan Jezus, który pokazał nam, jak to wszystko znosić. Mamy wielkie pragnienie, by nasza współczesna rzeczywistość była pełna nadziei na lepszą przyszłość dla naszych dzieci. Nie chcemy, by opuszczały one swoją ojczyznę. Tę nadzieję od wieków dawali nam odwiedzający nas pielgrzymi”.

Kontynuując, siostra podkreśliła, ludzie ci bardzo potrzebują nadziei, którą my możemy im przywrócić swoją modlitwa, ale i poprzez zakup pamiątek, do czego zachęcała s. Karolina. Zaakcentowała, że dla żyjących tam chrześcijan jest to czas próby wiary, dla nas okazja, by okazać swoją miłość. Siostra przywiozła pamiątki z drzewa oliwnego m.in.: szopki, krzyże, różańce, magnesy, breloczki, figury świętych i wiele innych, które można było nabyć przed i po mszach świętych. Wszystkie one zostały wykonane przez chrześcijan z Betlejem. Była więc to okazja, by nabyć wyjątkowe pamiątki, które mogły stanowić piękny świąteczny upominek. Dzięki nim w święta Bożego Narodzenia mogliśmy mieć namiastkę Betlejem w swoim domu, a jednocześnie wspomóc umęczonych wojną mieszkańców Ziemi Świętej. Wiele osób zatrzymywało się koło stoiska z pamiątkami z Ziemi Świętej i dokonywało zakupu.

Od s. Karoliny Anny Mordaki OP parafia otrzymała podziękowanie, w którym możemy przeczytać: „W imieniu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz własnym pragnę serdecznie podziękować za życzliwość, z jaką zostało przyjęte nasze Stowarzyszenie we Wspólnocie Parafialnej Świętej Trójcy w Mikstacie oraz za możliwość przeprowadzenia kiermaszu »S.O.S dla Ziemi Świętej«”. Być może uzyskane ze sprzedaży pamiątek środki sprawią, że choć w jednym sercu chrześcijanina żyjącego w mieście narodzin Jezusa rozbłyśnie tak bardzo potrzebna nadzieja.


Tekst i zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0032

DSC_0029

DSC_0030

DSC_0008

DSC_0004

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web