„Krzyż Chrystusa jest wyrazem radykalnej miłości, dzięki której dochodzi do realnego pojednania się Boga ze światem”. Myśli Benedykta XVI na Wielki Post – cytaty

28 lutego 2024 12:30Komentowanie nie jest możliweViews: 25

Na tegoroczny Wielki Post proponujemy naszym czytelnikom cykl myśli zmarłego przed niewiele ponad rokiem papieża Benedykta XVI, wielkiej postaci Kościoła katolickiego przełomu XX i XXI w.

Krzyż Jezusa Chrystusa jest wyrazem radykalnej miłości, dzięki której dochodzi do realnego pojednania się Boga ze światem naznaczonym grzechem. To powód, dla którego wydarzenie, które samo w sobie nie jest w żaden sposób kultyczne, reprezentuje najwyższy kult Boga. W krzyżu linia katabasis, czyli zstąpienia Boga, oraz linia anabasis, czyli ofiarowania się ludzkości Bogu, staną się czymś jednym dzięki nowej świątyni Jego zmartwychwstałego Ciała. Podczas sprawowanej Eucharystii Kościół i wręcz cała ludzkość są wciąż na nowo wciągani i ogarniani przez to wydarzenie. W Chrystusowym krzyżu podnoszona przez proroków krytyka kultu osiąga ostatecznie swój cel, a jednocześnie ustanowiony zostaje nowy kult. Miłość Chrystusa, trwale obecna w Eucharystii, jest nowym wyrazem adoracji.

Benedykt XVI, Katolickie kapłaństwo, [w:] tegoż, Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy, Kraków 2023, s. 154–155;
wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego.