„Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” – wystawa w mikstackiej farze

15 maja 2023 08:50Komentowanie nie jest możliweViews: 269

W dniach od 8 do 16 maja w kościele pw. Świętej Trójcy w Mikstacie można oglądać
wystawę pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Plansze zostały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w 2018 roku. W tym roku przypadały dwa ważne jubileusze 70-lecie objęcia stolicy prymasowskiej przez bpa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego i 40 rocznica wyboru świętego już dziś Jana Pawła II. Z tego względu, mimo iż od przygotowania wystawy minęło 5 lat, postanowiłem wypożyczyć ją do mikstackiej parafii.

20230511_145649

Składa się na nią 16 plansz z archiwalnymi fotografiami i cytatami z nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Cytaty umieszczone na poszczególnych planszach dotyczą najważniejszych wartości istotnych z punktu widzenia nie tylko jednostek, ale rodzin, różnych wspólnot i narodów. Oto pojęcia i wartości będące filarami, na których opiera się, jak to określił kard. Karol Wojtyła, „gramatyka życie” jednostek i społeczeństw: powołanie, Polska, cierpienie, Europa, kobieta, Ojczyzna, sumienie, historia, praca, męstwo, naród, miłość, komunizm, przebaczenie.

Tak wiele cennych i ważnych słów możemy przeczytać na poszczególnych planszach. Na tej, która mówi o powołaniu, widnieje m.in. taki cytat: „Bóg ma konkretny plan wobec każdego z Was. Na każdego z Was patrzy z miłością. Wszystkich zawsze wysłuchuje. Jest blisko was niczym troskliwy i czuły ojciec”. Jakże potrzebne są te słowa św. Jana Pawła II współczesnemu człowiekowi.

Często słyszymy: po co wracać do przeszłości? Młodzi niejednokrotnie pytają: po co mam uczyć się historii? Odpowiedź na te pytania zawarta jest w słowach bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych – to naród renegatów! Taki naród skazuje się na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia!”.

Cytaty umieszczone na planszach zachęcają, a wręcz zmuszają do refleksji, bo czy można przejść obojętnie wobec słów św. Jana Pawła II: „Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju”. Czy te słowa nie pobudzają do zastanowienia się nad tym, czy jestem faktycznie człowiekiem sumienia, czy potrafię wymagać od siebie, czy angażuję się w budowanie królestwa Bożego?

Trudno nie zatrzymać się przy planszy zatytułowanej „Miłość”. Czytamy na niej m.in. „«Miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga» (1 J 4, 7). Wielu naszych współczesnych utraciło Boga jako Ojca. Dlatego nie znają macierzystego języka wiary. Starajmy się uczyć ich alfabetu wiary. Poświęcenie, służba i miłość należą do podstawowego słownictwa zrozumiałego dla wszystkich. Można na nich zbudować «gramatykę życia»”.

Od czasu, kiedy św. Jan Paweł II wypowiedział te słowa, minęło kilkadziesiąt lat. Jakże aktualne są słowa mówiące o tym, że tak wiele osób nie postrzega już Boga jako Ojca, nie rozumie, nie stosuje i nie żyje na co dzień wartościami pozwalającymi zbudować „gramatykę” życia.

W maju wspominamy dzień urodzin św. Jana Pawła II i rocznicę śmierci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, może więc warto przypomnieć słowa ich nauczania, bo okazują się one być, mimo upływu lat, nadal aktualne. Zawierają cenne wskazania, czasami przestrogi, ale podejmując nad nimi pogłębioną refleksję, możemy dostrzec kolejne istotne wartości. Takich drogowskazów potrzebuje w życiu współczesny człowiek.

Ks. Krzysztof Ordziniak

DSC_0030 DSC_0035 DSC_0038 DSC_0043 DSC_0045 DSC_0047 DSC_0050 DSC_0051 DSC_0053 DSC_0056 DSC_0057 DSC_0059

DSC_0062

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web