VII Niedziela Zwykła, rok A, 19.02.2023 – komentarz do Ewangelii

17 lutego 2023 19:14Komentowanie nie jest możliweViews: 120

W Sercu Boga niemożliwe staje się możliwe
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

jezus piotr

VII Niedziela Zwykła, rok A (19.02.2023 r.)
Ewangelia: Mt 5, 38-48 ●

Po raz kolejny staje przed nami Ewangelia o miłości nieprzyjaciół. Trudna, niewygodna, szokująca. Być może nawet chcielibyśmy od niej uciec… Nie da się uciec. Jest jednak coś, co może uczynić ją możliwą do zrealizowania.

Fragment Ewangelii przypadający na ostatnią niedzielę przed tegorocznym Wielkim Postem stawia przed nami arcytrudną sprawę: miłość nieprzyjaciół. To zaproszenie Jezusa jest ostatnim elementem pierwszej części Kazania na Górze (Mt 5–7), którą możemy nazwać nowym Prawem – Prawem miłości (Mt 5,1–48). Warto zwrócić uwagę, że kończy się ona słowami „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5,48).

Patrząc po ludzku, to przykazanie jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe do wypełnienia. Musiało być szokujące dla słuchaczy Jezusa, skoro prosił o nadstawianie drugiego policzka, podczas gdy samo uderzenie w prawy policzek zewnętrzną stroną dłoni było wielką zniewagą; o odstąpienie płaszcza razem z tuniką, gdzie za samą kradzież tuniki były surowe kary; o przejście dwóch tysięcy kroków, gdzie chodziło o to, aby nosić ekwipunek Rzymianina-okupanta przez drogę o odległości tysiąca kroków. Natura ludzka woła stanowczo: „nie”! Jak zatem zrealizować to zaproszenie Jezusa?

Zwróćmy uwagę na strukturę Kazania na Górze. Składa się ono z trzech części: pierwsza, o której już wspomniałem, to nowe Prawo; druga dotyczy praktyk religijnych, trzecia natomiast traktuje o posiadłościach i relacjach między ludźmi. W samym centrum Kazania jest modlitwa, którą bardzo dobrze znamy – Ojcze nasz. Co to oznacza? Chodzi o to, że wypełnienie tych wszystkich trudnych przykazań Jezusa jest możliwe tylko wtedy, gdy doświadczymy bliskości Ojca, gdy zanurzymy się w kochającym Sercu Ojca.

Możemy zanurzyć się w Sercu Ojca, gdy popatrzymy na psalm tej niedzieli – Psalm 103: Bóg odpuszcza nam grzechy i uzdrawia nas, choć mógłby pozostawić nas w dramatycznym stanie z powodu naszych grzechów (werset 3); jest „nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy” (w. 8), odsuwa nasze grzechy tak daleko, jak daleko jest wschód od zachodu (w. 12). Gdyby Bóg nie kochał nas bezinteresownie, nasze grzechy by nas unicestwiły. Tymczasem On cierpliwie znosi nasze upadki i chętnie przebacza.

Jeśli będziemy medytować niezwykłe Serce Ojca, które – choć tak mocno ranione – kocha nas najbardziej na świecie, łatwiej nam będzie z miłością traktować wrogów. Staniemy się tak doskonali, jak doskonały jest nasz Ojciec (por. Mt 5,48).
————–

Ks. Jakub Dzierżak – prezbiter diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.


Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web