VI niedziela Wielkanocy (A), 14.05.2023 – komentarz do Ewangelii

13 maja 2023 21:46Komentowanie nie jest możliweViews: 48

Być obrońcą wiary
● Rozważa: ks. Marcin Murawski ●

VI niedziela Wielkanocy, rok A (14.05.2023)
Ewangelia: J 14,15-21 ●

Doświadczenie prześladowań za wiarę jest niejako wpisane w naturę istnienia Kościoła. Sam Jezus zapowiadał: jeśli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą. Już od pierwszych wieków chrześcijanie byli wyśmiewani i oskarżani o różne niemoralne zachowania, co wynikało najczęściej z nieznajomości nauki chrześcijańskiej przez ich oponentów. Apologeci mieli ręce pełne roboty: pisali kolejne listy, tłumacząc kim jest Jezus Chrystus, opowiadając na czym polega fenomen wiary chrześcijańskiej oraz odpowiadając na krytyczne wobec Kościoła zarzuty.

To, co spotyka chrześcijan dzisiaj, wiele się nie różni od tego, co przydarzało się wyznawcom Jezusa 2000 lat temu. Aktualnym pozostaje zawsze pytanie: jak się zachować wobec różnych zarzutów? Czy należy zrobić jakiś protest, pikietę, marsz, który zwróci uwagę ludzi na dany problem. Z pewnością jest to jakieś rozwiązanie. Jednak najlepszą receptę daje nam dzisiaj święty Piotr. Mówi bardzo prosto: „z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają”. Co to oznacza? Po prostu: żyj w prawdzie, żyj przykazaniami, żyj uczciwie, nie krzycz, nie podnoś głosu – żyj święcie. Jeśli jest sposób aby obronić swoje rację, swoją wiarę, to najlepszą drogą jest autentyczne życie tą wiarą. W radykalny sposób: aby nawet miłość do nieprzyjaciół, która przepełniała Serce Jezusa, która jest pewnym fenomenem w chrześcijaństwie, stawała się częścią naszego życia. Aby inny człowiek patrząc na nas mógł powiedzieć: „To chyba musi być prawda, ponieważ nawet w trudnej sytuacji on się trzyma swoich przekonań. Coś w tym jest”. I może wtedy zapyta nas o Jezusa…

Zachowujmy czyste sumienie – wtedy będziemy światłem dla świata i solą ziemi. Jezus daje nam obietnicę – trwając przy Nim nie zginiemy. Uwierzmy Mu!

————–
Ks. Marcin Murawski – prezbiter diecezji rzeszowskiej. Wikariusz parafii pw. św. Barbary w Ropczycach.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.
Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję, i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.
Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie».

Pierwszy List świętego Piotra Apostoła
Najdrożsi: Pana Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. A z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają. Lepiej bowiem, jeżeli taka wola Boża, cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Email
Print
WP Socializer Aakash Web