Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (A), 28.05.2023 – komentarz do Ewangelii

25 maja 2023 18:00Komentowanie nie jest możliweViews: 124

Ogień miłości Ducha Świętego
● Rozważa: ks. Piotr Wąsacz ●

Duccio, Zesłanie Ducha Świętego (fragment retabulum Maestà), 1308-1311

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, rok A (28.05.2023)
●Ewangelia: J 20, 19-23●

Osoba Ducha Świętego jest najbardziej „tajemniczą” spośród całej Trójcy. Kościół, dając nam Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, chce zwrócić naszą uwagę na bardzo realną obecność Ducha Świętego w naszej codzienności.

Duch wciąż do nas przychodzi!

Wydarzenie z życia Apostołów, którego opis słyszymy w dzisiejszej Ewangelii według świętego Jana, jest zwane „małą Pięćdziesiątnicą”. Według Autora przekazanie Ducha Świętego następuje wraz z ukazaniem się Jezusa Zmartwychwstałego. To bardzo ważna wskazówka. Duch Święty przychodzi razem ze Zmartwychwstałym Jezusem i wiarą w Niego. Zesłanie Ducha Świętego to nie tylko jedno wydarzenie historyczne. Duch Święty ciągle jest nam na nowo posyłany, Jego łaska ciągle do nas przychodzi. Każdego dnia Jezus mówi do nas te słowa: „Weźmijcie Ducha Świętego!”. Mamy być otwarci na Jego działanie w naszej codzienności.

Kościół woła o Ducha Świętego!

W czasie dzisiejszej Liturgii Słowa wiele razy wzywaliśmy bądź będziemy wzywać Ducha Świętego. Chociażby w czasie śpiewu Sekwencji będziemy wołać „Przybądź, Duchu Święty”. Inną formą wzywania Ducha Świętego w czasie dzisiejszej liturgii, która osobiście bardzo mnie ujmuje, jest werset aklamacji przed Ewangelią: „Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i zapal w nich ogień swojej miłości”. Będziemy prosić, by Duch Święty swoim przyjściem napełnił nasze serca. Wielu ludzi mówi, że odczuwa pustkę, jakiś brak. Kiedy jakiś przedmiot jest czymś wypełniony, to nie może być mowy o pustce czy braku. Podobnie jest z człowiekiem. Ten, kto naprawdę jest wypełniony Duchem Świętym, nie odczuwa braku czy pustki, bo ma wszystko, czyli Boga, i nie szuka nasycenia gdzieś indziej: w relacjach, pracy, pieniądzach, internecie. O taki dar duchowej pełni i duchowego nasycenia będziemy prosić Ducha Świętego.

W drugiej części tego wersetu wołamy, by Duch Święty zapalił w sercach swoich wiernych – a co za tym idzie, także naszych – ogień swojej miłości. Ogień, kiedy się pali, to pochłania to, czego dosięga. Zapalenie ognia miłości Ducha Świętego w naszych sercach powoduje, że stajemy się pochłonięci przez tę miłość, ona wypala w nas to, co oddala nas od Boga, a więc grzech, oczyszcza nasze serce.

Aby otrzymać te dary, musimy przyjąć postawę otwartości i gotowości na to, że Duch Święty będzie działał w nas.

Pozwólmy, by ten ogień miłości Ducha Świętego, o którego przyjście tak gorąco dziś prosimy, pochłonął nasze serca. Błagajmy, by trudności życia nie ugasiły w nas tego płomienia miłości Boga, byśmy nigdy nie zwątpili w to, że jesteśmy przez Niego kochani. Niech moc Parakleta umacnia nas w dzieleniu się tą miłością z innymi ludźmi.

————–

Ks. Piotr Wąsacz – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 2022 roku. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Nockowej.


Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!». A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web