Szkoła św. Rocha na otwarciu wystawy „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”

2 maja 2023 09:00Komentowanie nie jest możliweViews: 469

W 2023 roku obchodzimy dwa ważne jubileusze: 20-lecie ustanowienia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecie Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Te dwa wydarzenia stały się okazją nie tylko do pewnych podsumowań, ale i świętowania. W związku z 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego odbywa się w naszym kraju szereg konferencji, sympozjów i wystaw.

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_067

29 kwietnia w Poznaniu odbyło uroczyste otwarcie pierwszej z cyklu wystaw „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Wystawa została zorganizowana na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, towarzyszyło jej sympozjum. Miejsce i czas otwarcia wystawy nie były przypadkowe, albowiem 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca, a pokazów tanecznych podczas tej podniosłej uroczystości nie brakowało.

Udali się na to ważne wydarzenie uczestnicy spotkań w mikstackiej Szkole Świętego Rocha wraz z rodzicami. Osoby śledzące teksty publikowane na portalu Dziennik Parafialny zapewne to nie dziwi, bo od kilku lat obejmuje on patronatem medialnym uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie z błogosławieństwem zwierząt, które w 2015 roku zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warto tu podkreślić, że był to pierwszy wpis z Wielkopolski (obecnie jest ich już dziewięć).

Depozytariusze, czyli ci, którzy kultywują tradycje przodków, troszcząc się jednocześnie o ich przekaz kolejnym pokoleniom, zaprezentowali się podczas otwarcia wystawy. Mogliśmy m.in. podziwiać: piękne i barwne stroje Bambrów Poznańskich, zespół z Bukówca Górnego, zespół prezentujący tradycje weselne z Szamotuł i okolic, dudziarzy oraz zespół, który zaprezentował tradycje Biskupizny. Była też opowieść o sokolnictwie. Przedstawiciel sokolników skierował słowa podziękowania do pani Joanny Cichej-Kuczyńskiej, radcy ds. UNESCO przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za wsparcie udzielane depozytariuszom. Obecna na spotkaniu dr Elżbieta Ofta, zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wyraziła słowa uznania dla wszystkich depozytariuszy za wkład pracy i zaangażowanie w kultywowanie tradycji. Podkreśliła, że to spotkanie jest właśnie ich wielkim świętem.

My oczekiwaliśmy na prezentację naszych uroczystości odpustowych – i choć ze względu na ograniczenia czasowe była ona krótka, to miło nam było usłyszeć z ust koordynatora regionalnego NID ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego pana Tomasza Łuczaka, że są to uroczystości niezwykłe. Warto tu dodać, że mikstackie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt odbywają się od ponad trzystu lat. To wielka siła kultu, tradycji i wiary w naszej mikstackiej społeczności. Co cieszy, rośnie nam kolejne pokolenie dziedziców tradycji odpustowych. Są wśród nich zapewne dzieci ze Szkoły Świętego Rocha, które podczas uroczystego otwarcia wystawy były rozpoznawalne po charakterystycznych koszulkach i znaczkach. Obdarowały one także organizatorów wydarzenia kalendarzami zawierającymi ich prace.

Pełen wrażeń był dla nas ten sobotni dzień spędzony w Poznaniu i zapewne zmobilizował i zmotywował nas do podejmowania kolejnych działań na rzecz zachowania i przekazania naszych pięknych tradycji. Słowo dziedzic brzmi dumnie, ale zobowiązuje też do troski o dobro pozostawione nam przez przodków, o to by przekazać je kolejnym pokoleniom. A od 19 maja wystawę będzie można oglądać w Sandomierzu. Zachęcam, warto!

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Strzelec

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_010

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_021

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_031

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_039

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_051

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_068

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_074

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_101

Poznań -otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń _ 2023-04-29_120

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web