Spotkanie u św. Rocha w Mikstacie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – nasz patronat

8 września 2023 09:08Komentowanie nie jest możliweViews: 413

EDD_2023_plakatJuż po raz kolejny drugi i trzeci weekend września upływać będą w naszym kraju pod znakiem wielu imprez, festynów, wykładów i spotkań promujących materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe. Wydarzenia te związane będą z obchodzonymi XXXI Europejskimi Dniami Dziedzictwa. To wielkie święto szeroko pojętej kultury, które ma zachęcać społeczności lokalne do troski o dziedzictwo pozostawione im przez przodków.

W ramach tych dni 16 września w Mikstacie odbędzie się spotkanie u św. Rocha, czyli w Diecezjalnym Sanktuarium na Cmentarnym Wzgórzu. Tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Nawiązuje ono do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na tej liście, od 2015 roku, znajdują się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, które odbywają się tu nieprzerwanie od ponad trzystu lat. Są więc doskonałym przykładem żywej tradycji kultywowanej przez pokolenia.

Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z historią kościoła na Cmentarnym Wzgórzu oraz ze związanymi z nim legendami. Opowie o niej kustosz sanktuarium – ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Zatrzyma się także nad postacią św. Rocha, którego obraz znajduje się w ołtarzu głównym. W naszych kościołach znajdują się obrazy różnych świętych patronów, czasami nie wiemy, kogo one przedstawiają, dlatego rodzice dzieci uczestniczących w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha opowiedzą o świętych z mikstackiego sanktuarium. Są wśród nich: św. Jan Paweł II, św. Izydor Oracz, św. Rozalia, św. Maria Magdalena, św. Agata, św. Wojciech, św. Stanisław, św. Antoni, św. Łazarz, św. Marta, św. Maria, św. Mikołaj, św. Jadwiga. Będzie się można dowiedzieć, jakie są atrybuty tych świętych, o ich patronacie. Nie zabraknie przysłów związanych z postaciami świętych, a te są elementem niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Odbędzie się także prezentacja filmu „Ku Wzgórzu” z 1993 roku. Będzie można zobaczyć, jak zmieniło się otoczenie sanktuarium przez te trzydzieści, ale także i same uroczystości odpustowe. Bo zmieniły się. Wszak mamy tu do czynienia z żywą tradycją. Będzie można także obejrzeć wystawę prac uczestników spotkań w Szkole Świętego Rocha. To młode pokolenia tych, którzy chcą poznawać nasze tradycje, zwyczaje, historię naszej małej Ojczyzny, w którą tak mocno wpisany jest kult św. Rocha.

W Europejskich Dniach Dziedzictwa chodzi o to, by pokazać, co cennego jest w regionie. Nasze niewielkie rozmiarami, ale wielkie duchem i przesłaniem Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha oraz wszystko, co się z nim wiąże, jest naprawdę cennym skarbem pozostawionym nam przez naszych przodków. To naprawdę doskonała okazja, by bliżej poznać historię mikstackiego sanktuarium, związane z nim tradycje, trzeba tu dodać – żywe tradycje, i oczywiście prace najmłodszego pokolenia dziedziców.

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak,
Małgorzata Strzelec

EDD_2023_plakat

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web