Kalendarz na 2024 rok z pracami uczestników spotkań w Szkole Świętego Rocha

31 października 2023 09:59Komentowanie nie jest możliweViews: 355

OkładkaOd dwunastu lat, w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, z inicjatywy kustosza sanktuarium spotykają się młodzi, by poznawać postać św. Rocha, tradycje odpustowe, genezę odbywającego się tu obrzędu błogosławieństwa zwierząt, a także inne doroczne tradycje. Dodatkowo od 2020 roku, w soboty po szesnastym dniu każdego miesiąca, odbywają się tzw. Rochowe Szesnastki. Na spotkaniach dzieci otrzymują zadania do wykonania. Są to najczęściej prace plastyczne. To one stały się inspiracją do przygotowania kalendarza z pracami dzieci.

Pierwszy kalendarz został przygotowany na rok 2022, drugi na 2023 rok, ale ten powoli dobiega już końca. W ostatnich miesiącach powstały kolejne piękne i ciekawe prace, które zdobią kartki kalendarza na 2024 rok.

Na jego okładce znajduje się zdjęcie z obrzędu błogosławieństwa zwierząt, który odbywa się 16 sierpnia każdego roku i stanowi nieodłączny element uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha, od 2015 roku wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest też zdjęcie przedstawiające Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha i uczestników ubiegłorocznej Rochowej Szkoły. Jest też zdjęcie „Myszy” – maskotki Szkoły Świętego Rocha w „firmowej” koszulce. W kalendarzu zostały zaznaczone najważniejsze wydarzenia z życia parafii oraz terminy Rochowych Szesnastek.

W styczniu znajdziemy prace przedstawiające św. Rocha i jego atrybuty. Dzieci doskonale wiedzą, po czym na obrazach i figurach rozpoznajemy postać św. Rocha. Podczas jednego ze spotkań dzieci zostały zapoznane z legendą o Matce Bożej Gromnicznej i wykonały ilustracje do tej legendy, a ponieważ 2 lutego obchodzimy uroczystość Ofiarowania Pańskiego popularnie nazywaną świętem Matki Bożej Gromnicznej, prace te zdobią lutową kartę kalendarza. W marcu można podziwiać piękne palmy, które zostały przygotowane przez dzieci.

W kwietniu 2023 roku uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha byli w Poznaniu na otwarciu wystawy „Tradycje od pokoleń”. Było to wielkie święto niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a dzieci i ich rodzice byli przedstawicielami depozytariuszy uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Co dzieci najbardziej zapamiętały z tej uroczystości, zobaczyć możemy na kwietniowej karcie. W miesiącu maju uczestnicy spotkań w Rochowej Szkole przygotowali zaproszenia dla koleżanek i kolegów zachęcające do udziału w nich. W czerwcu możemy podziwiać wianuszki z kwiatów i ziół, które przygotowały dzieci do pobłogosławienia na zakończenie tzw. oktawy Bożego Ciała. Powoli zanika ta tradycja, bo coraz mniej osób potrafi je upleść, a okazuje się, że nie jest to takie trudne. Dzieci już potrafią…

Kiedy w kalendarzu pojawia się lipiec, to znak, że nasze uroczystości odpustowe są coraz bliżej. Jednym z atrybutów św. Rocha jest pies, który przynosił mu chleb. Wiele dzieci ma pieski. Stąd zrodził się pomysł, by dzieci przygotowały pracę plastyczną na temat: Miał św. Roch psa, mam i ja… Prace te zdobią lipcową kartkę kalendarza. Miesiąc sierpień zdobią w kalendarzu prace przedstawiające św. Rocha na pielgrzymim szlaku. We wrześniu mamy krzyże wykonane przez dzieci. To nawiązanie do obchodzonego we wrześniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na październikowej kartce z kalendarza znalazły się prace pt. „Carlo Acutis moim przyjacielem. Chcę go naśladować w…”. 12 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. Carla. Podczas jednego ze spotkań przybliżona została postać młodego błogosławionego. Ponadto dzieci uczestniczyły w spotkaniu z bł. Carlo Acutisem obecnym w znaku relikwii w Ostrowie Wielkopolskim. Były w kinie na filmie „Niebo nie może czekać”. Ilustracje do legend o genezie pobudowania kościoła św. Rocha na Mikstackim Wzgórzu zdobią listopadową kartkę kalendarza. Zatrzymując zaś wzrok na grudniu, możemy zobaczyć prace przedstawiające Święta Bożego Narodzenia w rodzinach uczestników Rochowej Szkoły.

Kalendarz stanowi podsumowanie roku spotkań w Szkole Świętego Rocha, która – miejmy nadzieję – na stałe wpisała się w harmonogram wydarzeń mikstackiej parafii. Będzie też zapewne miłą pamiątką dla Autorów zamieszczonych tam prac, które są naprawdę piękne, bo widzimy na nich wrażliwość dziecięcych serc.

Małgorzata Strzelec

styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Pozostałe prace

Nadia

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web