IV Niedziela Adwentu (B) 24.12.2023 – komentarz do Ewangelii

22 grudnia 2023 13:59Komentowanie nie jest możliweViews: 137

Bóg buduje mój dom
● Rozważa: ks. Piotr Wąsacz ●

IV Niedziela Adwentu (B) 24.12.2023
● Ewangelia: Łk 1, 26-38 ●

Zwiastowanie, Fra Angelico

Już tylko kilka godzin dzieli nas od Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Dzisiejsze Słowo Boże staje się swego rodzaju klamrą zamykającą czas Adwentu. Jest również kluczem do dobrego przeżywania okresu Bożego Narodzenia. Pokazuje miłość Boga, który interesuje się człowiekiem, zna go i jest obecny w jego życiu.

Bóg pierwszy wyciąga rękę

W pierwszym czytaniu słyszymy słowa rozmowy Króla Dawida z prorokiem Natanem. Dawid chce budować Bogu pałac. Wydaje mu się, że może zapewnić schronienie Stwórcy, tymczasem to Bóg uświadamia Dawidowi, że wszystko, co ma, jest darem Jego łaski. Czasem w naszym życiu możemy ulec takiemu myśleniu, że ja muszę sobie sam zapracować na wszystko. Będę miał tylko tyle, ile sam sobie zapewnię swoją ciężką i mozolną pracą. Zapominamy, że to Bóg jest w nas sprawcą chcenia i działania zgodnie z Jego wolą. Wszystko, co mamy, to dar Stwórcy, to On jest u początku każdego naszego wysiłku i do Niego musimy się zwracać, podejmując wszelkie działania. Sami z siebie nic nie możemy. Tą prawdę doskonale obrazowały postaci adwentowe, o których czytaliśmy w liturgii: Jan Chrzciciel czy Maryja. Nawet największe starania człowieka nie przyniosą trwałego pożytku, jeśli nie będą połączone z Bożą łaską. Pan Bóg zapewnia nam nie tylko dobra ziemskie, ale też te duchowe. Dlatego tak ważna jest modlitwa, uczestnictwo w Eucharystii, szczególnie w niedziele, by ten nasz duchowy dom nieustannie się rozwijał i by było w Nim coraz więcej Boga.

Bóg szuka swoich wybranych

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia opis Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Bardzo ważne zdanie pada już w pierwszym fragmencie tekstu. Autor zaznacza, że „Bóg posłał Anioła”. Tutaj kolejny raz możemy dostrzec, że to Stwórca pierwszy wyciąga rękę do człowieka. Słowa świętego Łukasza bardzo wyraźnie uświadamiają nam, że Bóg odnalazł Maryję, a nie na odwrót. To On ją wybrał, On obdarzył potrzebnymi łaskami, by stała się Matką Zbawiciela. Młoda dziewczyna przyjęła Boże wezwanie i z pełnym zaangażowaniem je wypełniała. Dzięki takiej właśnie postawie jest wzorem ufności Bogu dla każdego z nas. Kiedy Bóg powierza nam jakieś zadania, to zawsze dodaje nam sił, byśmy te zadania wypełniali jak najlepiej. Mamy podobnie jak dziewica z Nazaretu z odwagą i determinacją realizować swoje zadania. Ten czas zbliżających się świąt na pewno dla wielu z nas był i jest bardzo intensywny. Kiedy czasem brakuje nam sił, może warto wtedy popatrzeć na Maryję, która uczy nas przyjmowania woli Bożej szczególnie wtedy, kiedy jest ona trudna lub niezrozumiała.


Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja.
Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».
Wtedy odszedł od Niej Anioł.

Ks. Piotr Wąsacz – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, w czerwcu 2022 roku przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Nockowej.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web