„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

15 października 2023 07:42Komentowanie nie jest możliweViews: 35

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę. W głównych rolach wystąpili m.in.: Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Zuzanna Lit, Adriana Brząkała i Zbigniew Stryj. Prezentujemy premierowo plakat filmu. „Figuranta” wprowadzi do kin 20 października TVP Dystrybucja Kinowa.

Figurant-TVP-7bf9e42676dd4000b6d7e451a02c39b6-image001„Figurant” to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB). Film Roberta Glińskiego nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu, a Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery Bronek Budny coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

W nomenklaturze esbeckiej słowo „figurant” oznacza kogoś, kto był przedmiotem zainteresowania służb specjalnych – kogoś, kto był inwigilowany. Natomiast potocznie mówi się tak o kimś, kto niby zajmuje jakieś stanowisko, ale tak naprawdę jest marionetką, kukłą – nie ma żadnego wpływu na decyzje. Chciałby sprawować władzę, ale nie może, bo jest sterowany przez innych. I właśnie ta druga definicja odnosi się do bohatera filmu. Wydaje mu się, że jest diabłem, który ma władzę, potrafi wszystko ułożyć pod siebie i tym zarządzać, a okazuje się, że jest nikim i nic nie znaczy. Mimo że akcja tego filmu dzieje się w latach 60., myślę, że jego bohater jest bardzo współczesny – podkreśla Robert Gliński, reżyser filmu.

W główną rolę w „Figurancie” wcielił się jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia – Mateusz Więcławek. Na ekranie partnerują mu m.in. Marianna Zydek, Adrian Brząkała, Zuzanna Lit, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wach oraz Maciej Mikołajczyk.

Chciałbym, żeby widzowie zobaczyli dramat młodego człowieka, który myśli, że jest bogiem, a tak naprawdę jest nikim. Żeby zrozumieli, że nawet jeśli wydaje im się, że są fantastyczni i wszystko wiedzą, to może się okazać, że jest zupełnie inaczej. Z tego filmu płynie przesłanie o charakterze moralnym: to, co postrzegamy jako dobro, wcale nie musi być dobrem. I że wbrew znanej maksymie – cel nie uświęca środków – wyjaśnia Gliński.

 

produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

koprodukcja: Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe

współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundusz Filmowy w Krakowie

dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„Figurant” w kinach od 20 października 2023

 

Autor: Michał Bąkowski

Zespół PR

Biuro Programowe TVP

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web