XII Europejskie Dni Dziedzictwa w Zespole klasztornym w Ratowie. Relacja

13 września 2022 15:57Komentowanie nie jest możliweViews: 25

Osiemnastowieczny zespół klasztorny w Ratowie w niedzielę 11 września po raz dwunasty gościł pielgrzymów i turystów, którzy przybyli, by wspólnie świętować Europejskie Dni Dziedzictwa. Dziennik Parafialny, jak co roku, był jednym z patronów medialnych imprezy.

Tegoroczne hasło „Ratowo – połączeniu dziedzictwem” podkreślało rolę dziedzictwa jako łącznika kulturowego pomiędzy pokoleniami przeszłymi, teraźniejszymi i przeszłymi. Dlatego też w programie znalazły się nawiązania do różnych epok.
Wydarzenie tradycyjnie zainaugurowała msza św. w intencji mieszkańców Europy, którą odprawił rektor ratowskiego Sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski. W wygłoszonym podczas uroczystości okolicznościowym kazaniu ks. Pawłowski podkreślał rolę dziedzictwa duchowego i materialnego jako fundamentu tożsamości współczesnych.

Tradycyjnie Europejskim Dniom Dziedzictwa w Ratowie towarzyszy postać rycerza Pawła z Radzanowa, herbu Prawdzic pierwszego znanego z imienia właściciela dóbr radzanowskich i ratowskich. Jednak tożsamość dzisiejszych Ratowian, Radzanowian, a także mieszkańców północnego i zachodniego Mazowsza oparta jest w dużej mierze na duchowej i kulturowej spuściźnie św. Antoniego z Padwy, którego kult zapoczątkował rozkwit  tego miejsca. Św. Antoni jest ponadto symbolem naszej łączności z innymi mieszkańcami Europy. Oto bowiem jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich świętych, dla uczczenia którego powstawało i powstaje wiele wybitnych dzieł literatury, muzyki, plastyki czy architektury, na czele ze wspaniałą bazyliką padewską, był również impulsem, dzięki któremu do dziś w małym Ratowie możemy się szczycić arcydziełem budownictwa z okresu rokoko  – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się piknik rycerski pod hasłem „Śladami Pawła z Radzanowa”. Postać Pawła z Radzanowa jest pierwszym kamieniem milowym w historii Ratowa i okolic. Jednocześnie, w myśl hasła przewodniego tegorocznych dni dziedzictwa, które brzmiało „Połączeni dziedzictwem”, w program pikniku został wpleciony koncert poetycki pt. „Ratowo – połączeni dziedzictwem”, który łączył elementy: tańca, muzyki, historycznej gawędy literackiej oraz parateatralnych scenek plenerowych ukazujących jak w kalejdoskopie migawki z różnych epok, ze szczególnym zaakcentowaniem przełomu XVIII i XIX wieku, w związku z 255. rocznicą powstania tekstu Mazurka Dąbrowskiego oraz 95. rocznicą ustanowienia go hymnem Polski.

Ponadto w programie pikniku znalazł się m.in. turniej konny, w którym w tym roku mogli wziąć udział – pod czujnym okiem opiekunów koni – również uczestnicy pikniku, a także prelekcje i pokazy pojedynków rycerskich, gawędy o historii Ziemi Zawkrzeńskiej i Płockiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne takie jak strzelanie z łuku czy narty księcia Bolka. W ramach EDD można było również zwiedzać z przewodnikiem ratowski kompleks o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej, a w szczególności unikatowe rokokowe wnętrze kościoła pw. św. Antoniego, czerpiące swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego.

W Europejskich Dniach Dziedzictwa w Ratowie wziął udział senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, Lasów Państwowych, a także pielgrzymi i turyści z Mazowsza Północnego i Zachodniego oraz z Ziemi Łódzkiej, województwa kujawsko-pomorskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.  Dobrą zabawę połączoną z edukacją zapewniali edukatorzy, rekonstruktorzy oraz artyści zgromadzeni wokół Chorągwi Ziemi Ciechanowskiej, Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku BRATJAN i Nowego Miasta oraz przedstawiciele Stajni Tarpan w barwach 4 Pułku 2 Brygady Dywizji Ułanów Królestwa Kongresowego.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego pn. „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku… Ciut inaczej w czwartym roku”.

Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 r. Osada jest wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego do grobu św. Jakuba w Composteli oraz osobę pełniącą ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV. Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również XVII-wieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w XVIII wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza.  Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II wojny światowej. Je wielowymiarowa i warta odkrywania przeszłość to fundament, na którym obecne pokolenia budują swoją przyszłość.

społeczny komitet Ratowo

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web