W Ratowie poetycko o „Radości miłości”

25 stycznia 2022 14:38Komentowanie nie jest możliweViews: 45

„Radość miłości” – pod takim tytułem odbył się w zabytkowym Zespole klasztornym w Ratowie I Diecezjalny Konkurs Recytatorski w Roku Rodziny Amoris laetitia, adresowany do dzieci, młodzieży oraz parafialnych zespołów rodzinnych.

Konkurs recytarorski Ratowo fot  GOŚĆ Płock

Wzięło w nim udział ponad czterdziestu uczestników, przybyłych z różnych miejscowości województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, które znajdują się na terenie całej diecezji płockiej. Recytatorzy występowali w kilku kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież z klas I–III, IV–VI oraz VII–VIII. Specjalną kategorię „open” stanowiły parafialne zespoły rodzinne, w których swe umiejętności deklamatorskie mogli zaprezentować przedstawiciele rodziny bez względu na wiek.

W Kościele katolickim trwa proces synodalny, którego istotą ma być słuchanie Boga i drugiego człowieka. Pierwszy diecezjalny konkurs recytatorski był okazją do słuchania poezji, czyli takiego wyrażania świata, wiary i miłości, które wychodzi poza wypowiedziane słowa. Poezja religijna, którą przedstawiali uczestnicy konkursu w Ratowie, jest ludzką próbą ubrania w słowa tego, co człowiek słyszy w sercu – podkreśla ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, a jednocześnie przewodniczący jury, w którym ponadto zasiadali: wiceprzewodniczący – Henryk Józwiak, aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz członkowie: dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik diecezji płockiej i siostra mgr Dominika Dudzik ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Spotkanie rozpoczęła msza św. sprawowana przed cudownym obrazem św. Antoniego Padewskiego, pod przewodnictwem ks. dra Wojciecha Kućko, dzięki czemu młodzi artyści mogli na początku przeżyć wspólnie Eucharystię, a także zawiązać wspólnotę, której głównym celem było dzielenie się wrażliwością na piękno poezji religijnej.

Następnie uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Ostoi św. Antoniego, gdzie odbywały się prezentacje. Oczekującym zapewniono drobny poczęstunek. W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I–III) zaprezentowały się dwie uczestniczki, spośród których pierwsze miejsce zdobyła Maja Żółtowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodźcu (powiat płoński) za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Oświadczyny”, natomiast drugie miejsce – Maria Mikrut, uczennica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie (powiat golubsko-dobrzyński) za wiersz Anny Bednarek-Antonetty pt. „Boże Narodzenie”.

W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV–VI) pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Bartołd ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego we Wróblewie (powiat mławski) za wiersz Ignacego Józefa Kraszewskiego pt. „Dwa słowa”. W kategorii tej przyznano ponadto dwa drugie miejsca, które trafiły do reprezentantów Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach (powiat płocki): Zuzanny Pietrzyk, za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „O maluchach” oraz Pawła Grabarczyka, za wiersz Zbigniewa Książka pt. „Świat się w swoich posadach kurczy”, a także dwa wyróżnienia, również uczennicom tej szkoły: Julii Kozłowskiej za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Mrówko, ważko, biedronko” i Dominice Bielickiej za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Jest miłość trudna”.

W trzeciej kategorii wiekowej (klasy VII–VIII) jury przyznało pierwsze miejsce Antoninie Trawińskiej ze Szkoły Podstawowej w Gałczewie za wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Miłość szczęśliwa”, dwa drugie miejsca: Adrianowi Smosarskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Ciechanowie za wiersz Mariusza Parlickiego pt. „W niebie” i Julii Bartkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Wierna”. Ponadto przyznano dwa trzecie miejsca: Bartoszowi Kowalskiemu ze Szkoły Podstawowej w Radominie (powiat golubsko-dobrzyński) za wiersz Anny Bednarek-Antonetty pt. „Jan Paweł II” i Dominice Zarębskiej ze Szkoły Podstawowej w Gałczewie za wiersz Edwarda Estlina Cummingsa pt. „*** Noszę Twe serce z sobą”, a także dwa wyróżnienia: Alanowi Guzowskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Rościszewie (powiat sierpecki) za „Pieśń IV” z Pieśni nad Pieśniami i Faustynie Kosek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Na szpilce”.

Wśród szkół uczestniczących w konkursie na szczególne wyróżnienie zasługuje Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach wraz z katechetą, ks. Kamilem Mańkowskim, z której swe umiejętności recytatorskie prezentowało jedenastu uczniów, a kilku z nich zostało laureatami.

W kategorii parafialnych zespołów rodzinnych trofeum przypadło zespołowi w składzie: Agnieszka Łukasz i Michał Mularczykowie oraz Julia Bembenista, z Parafii Bożego Miłosierdzia w Gostyninie (powiat gostyniński), zgłoszonemu przez ks. Andrzeja Rutkowskiego, proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie a zarazem dziekana dekanatu gostynińskiego. Zespół ten otrzymał również nagrodę specjalną Pana Przemysława Pakuszewskiego, wójta gminy Radzanów, na terenie której zlokalizowane jest Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy.

Cieszę się, że z pomocą wielu instytucji, m.in. Bractwa św. Antoniego, udało się zapalić tak wielu młodych ludzi do tego dzieła. Mam nadzieję na jego kontynuację właśnie w Ratowie, gdzie czczony jest św. Antoni, patron kaznodziejów i mistrz słowa – dodaje ks. dr Wojciech Kućko, podsumowując wyniki pracy jury.

Sceną recytatorskich zmagań był bowiem dawny kapitularz, a obecnie sala konferencyjna pobernardyńskiego Zespołu klasztornego w Ratowie, jednej z najpiękniejszych pereł architektury okresu rokoko w Polsce. Od 2012 roku funkcjonuje tu sanktuarium diecezjalne, a w roku 2015 roku została otwarta „Ostoja Św. Antoniego Dom Ojca” – dom rekolekcyjny a także Centrum Rozwoju Rodziny – miejsce spotkań, warsztatów, projektów edukacyjnych i kulturalnych.

«Miłość na zawsze jest możliwa», tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zwraca się do małżonków z całego świata w liście z okazji trwającego „Roku Rodziny Amoris Laetitia”. Uczestnicy konkursu, a także ich opiekunowie wyrazili tę prawdę na wiele sposobów: poświęcając czas na dobór utworów, na ich przygotowanie, na przyjazd niejednokrotnie z miejscowości oddalonych o ponad sto kilometrów od ratowskiego sanktuarium. To ważne doświadczenie spotkania drugiego człowieka i podzielenia się z nim swoją wrażliwością jest zarazem wspaniałą odpowiedzią na wezwanie św. Antoniego z Padwy, który głosił, że «miłość jest duszą wiary» – zauważa ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło również przejawów wzruszenia i emocji nie tylko podczas prezentacji utworów, ale też w momentach ogłaszania wyników w poszczególnych kategoriach. Organizatorzy wręczyli bowiem okolicznościowe dyplomy, słodycze oraz różańce wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom nagrody książkowe, w tym ilustrowane wydanie Pisma Świętego adresowane do młodych ludzi, oraz nagrody rzeczowe.

Specjalnym podziękowaniem dla instytucji biorących udział w konkursie było zaproszenie rektora ratowskiego sanktuarium do udziału w bezpłatnych całodniowych kulturalno-integracyjnych warsztatach z elementami nauki jazdy konnej, które zostaną zorganizowane w terminie uzgodnionym indywidualnie z każdą z instytucji, w zabytkowych wnętrzach oraz na padoku i w ogrodach Zespołu klasztornemu w Ratowie.

Organizatorami konkursu byli: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy i Bractwo św. Antoniego w Ratowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

Społeczny Komitet Ratowo

Zdjęcie pochodzi z archiwum „Gościa Płockiego”

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web