V Niedziela Wielkanocna, rok C, 15.05.2022 – komentarz do Ewangelii

13 maja 2022 11:45Komentowanie nie jest możliweViews: 491

Po tym wszyscy poznają, że jesteś Mój
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

V Niedziela Wielkanocna, rok C (15.05.2022 r.)
Ewangelia: J 13,31-33a.34-35 ●

Słowo Boże ma wielką moc. Potrafi zmienić człowieka w sposób zaskakujący. Jezus chce jednak, aby mówieniu o Nim towarzyszyło coś jeszcze. Dzisiaj ludzie, może bardziej niż kiedykolwiek, dopominają się o to. Chodzi o przykład życia.

Starożytny pisarz chrześcijański Tertulian w swoim dziele Apologetyk napisał zdanie-maksymę, która przewija się w różnych homiliach i konferencjach: „Patrzcie, jak oni się miłują”! Poganie, którzy nigdy nie słyszeli o Chrystusie, mieli się Nim zachwycać, kiedy patrzyli, w jaki sposób żyją Jego uczniowie. O tym właśnie mówi Chrystus w niedzielnej Ewangelii: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”.

Aby lepiej zrozumieć to nowe przykazanie Jezusa – przykazanie miłości wzajemnej – spójrzmy na kontekst tego fragmentu Ewangelii. Akcja rozgrywa się w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy. Przed chwilą Jezus zrobił coś szokującego: przepasał się prześcieradłem, nalał wodę do misy i zaczął obmywać Apostołom nogi. W starożytnym Izraelu mycie nóg było zadaniem niewolników! Gość przychodzący w odwiedziny miał brudne stopy od kurzu i piasku, których w Ziemi Świętej nie brakowało. Do obowiązków wynikających z grzeczności należało usłużyć gościowi poprzez obmycie mu nóg. Tutaj jednak mamy coś o wiele większego – Bóg, Nauczyciel, Pan, potężny Stwórca wszystkiego, klęka przed człowiekiem i myje mu nogi jak niewolnik. Za kilka godzin tak bardzo się uniży, że dla tego człowieka pozwoli się zabić na krzyżu. Co to wszystko znaczy?

Jezus odwraca porządek ustalony przez wielkich tego świata, a właściwie naprawia nieporządek przez nich stworzony. Zamiast panować nad ludźmi przy użyciu siły i aparatów ucisku, Chrystus służy i kocha. Zamiast zmuszać, zdobywa serca. To jest coś, co wyróżnia naszą religię spośród innych – Bóg nie tylko oczekuje naszej uległości i służby Mu, ale On sam najpierw służy nam. Jeśli będziemy Go naśladować i nawzajem sobie służyć, nie patrząc tylko na swój interes – ludzie będą zadawać nam pytania. Kto wie, czy te pytania nie doprowadzą ich do wiary…

„Patrzcie, jak oni się miłują” – oby choć jedna osoba, patrząc na moje życie, zapragnęła pójść za Jezusem.

————–

Ks. Jakub Dzierżakprezbiter diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.
Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web