Święty Florian uczczony w Mikstacie

10 maja 2022 13:37Komentowanie nie jest możliweViews: 160

Święty Florianie, patronie nasz! Święty Florianie, patronie nasz! Módl się, módl się za nami! Słowa tej pieśni wybrzmiały 4 maja w mikstackiej farze. W tym dniu Kościół wspomina świętego Floriana, patrona strażaków, kominiarzy, hutników i kowali. W tym dniu na godz. 18:00 ze swoim sztandarem przyszli do naszej świątyni druhowie strażacy, aby prosić swego patrona o Boże błogosławieństwo dla siebie i swoich bliskich oraz o potrzebne łaski w służbie Bogu i bliźnim.

Eucharystię poprzedziło nabożeństwo majowe, na którym nie zabrakło też strażaków. Na początku Mszy świętej przypomniałem postać św. Floriana, akcentując jego odwagę i silną wiarę, natomiast słowa rozważania skierował do strażaków i zebranych w świątyni ks. kan. Andrzej Grabański.

Dzień Strażaka 015

Na początku przypomniał on, że Pan Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. „Jesteśmy zatem Synami Bożymi, bo mamy być podobni do Boga” – wyjaśnił ks. kanonik. Nawiązując do czytań liturgicznych przeznaczonych na uroczystość św. Floriana, ks. kan. Andrzej zwrócił się do strażaków słowami: „Moje dzieci, nabierajcie mocy, która jest w Jezusie Chrystusie”. Kaznodzieja podkreślił, że w dniu, w którym obchodzą swoje święto, trzeba sięgnąć do korzeni osobistych, czyli rodziców, którzy dali nam życie, ale też włączyli nas do mocy Jezusa Chrystusa. Ta moc kształtowała strażaków przez całe życie i dzięki niej stali się takimi ludźmi, jakimi są.

Kontynuując, ks. kanonik Andrzej podkreślił, że w sercu każdego dziecka Bożego musi być miłość, dobro i zrozumienie. Zaznaczył, że z łaski, która jest w sercu człowieka, zrodziła się w obecnych w kościele strażakach chęć służby drugiemu człowiekowi. Zaakcentował, że Jezus Chrystus służył i dał innym przykład służby. Strażacy – jak podkreślił kaznodzieja – służą, wyjeżdżając na różne akcje, rezygnując z przyjemności, spotkań, czasami świętowania. Są dziećmi Bożymi, dlatego wybrali hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Kaznodzieja zaakcentował, że strażacy są organizacją, która ma przekazywać innym dobro, ale także polskość i piękne tradycje. Ks. kan. Andrzej zwrócił uwagę na potrzebę włącznie w szeregi strażaków ludzi młodych, by wzrastali w duchu służby i patriotyzmu. Jednocześnie podkreślił, że niewiele się mówi na temat znaczenia strażaków w przekazywaniu prawdy o Jezusie Chrystusie. Kończąc, kaznodzieja podziękował strażakom za obecność, za wspólnotę modlitwy, za to, że w sytuacjach wypadków, katastrof, pożarów są pierwsi, by służyć ludziom.

Przyłączyłem się do słów podziękowań skierowanych do druhów strażaków przez ks. kan. Andrzeja, bo trudno bez ich wsparcia wyobrazić sobie wiele uroczystości religijnych w naszej parafii. Trwają na warcie przy grobie Pańskim, zabezpieczają trasy procesji, plenerowej drogi krzyżowej, by na przedostatniej stacji podjąć krzyż i przynieść go na swych barkach przed Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. Widoczni są w okolicach sanktuarium także w dniu odpustu ku czci św. Rocha. Już w przeddzień odpustu strażacy zabezpieczają trasę procesji z kościoła farnego do sanktuarium. W dzień odpustu od wczesnych godzin rannych na ulicach kierują ruchem, by pielgrzymi i turyści mogli bezpiecznie dojechać na największą atrakcję odpustu – obrzęd błogosławieństwa zwierząt.

Zawsze gotowi, by spieszyć z pomocą ludziom, ratować ich dobytek znajdują siły i czas, by angażować się w życie wspólnoty parafialnej. W dniu swego święta pamiętali o tych, którzy kiedyś, tak jak oni dziś, spieszyli ludziom w trudnych chwilach. Dowodem ich pamięci były znicze, które zapłonęły na grobach zmarłych strażaków.

Po Eucharystii druhowie strażacy udali się do strażnicy OSP. Nadszedł czas na radosne świętowanie, którego na szczęście nie przerwał dźwięk syreny, który jest sygnałem, że ktoś potrzebuje ich pomocy.

Ks. Krzysztof Ordziniak

Dzień Strażaka 037

Dzień Strażaka 056

Dzień Strażaka 017

Dzień Strażaka 044

Dzień Strażaka 008

Dzień Strażaka 059

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web