Odpust z błogosławieństwem zwierząt w mikstackim sanktuarium – nasz patronat

3 sierpnia 2022 10:14Komentowanie nie jest możliweViews: 224

Mikstat_A3-2022-View-1Zbliża się 16 sierpnia, dla mikstackiej wspólnoty parafialnej to dzień niezwykle ważny , dzień uroczystości odpustowych ku czci Świętego Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt związany jest z patronem kościoła na Cmentarnym Wzgórzu. Święty Roch jest patronem chorych, pielgrzymów, weterynarzy, więźniów, patronem chroniącym przed morowym powietrzem, ale jest także opiekunem zwierząt domowych.

Tereny te były nawiedzane przez zarazy, które dziesiątkowały zarówno mieszkańców, jak i ich dobytek. Mieszkańcy miasta, wierzą, że to dzięki wstawiennictwu Świętego Rocha ich przodkowie oraz ich zwierzęta zostali ocaleni. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, jako wotum dziękczynne, wybudowali wspomniany już kościół, a w dzień odpustu przyprowadzają lub przynoszą przed cmentarną bramę swoje zwierzęta. Tak jak ich przodkowie proszą, by Święty Roch, opiekun zwierząt domowych, otoczył je swoją opieką. Dawniej na obrzęd błogosławieństwa przyprowadzano wyłącznie konie, krowy, owce, czasami na wozach wieziono świnie. W czasach współczesnych zmienili się uczestnicy tej niezwykłej procesji. Zobaczyć tu można prawie całą Arkę Noego: są tu konie i kucyki, krowy, kozy, chomiki, świnki morskie, żółwie, gołębie, króliki, koty, psy i wiele jeszcze innych. W ubiegłym roku były i alpaki.

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbędzie się po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00. W tym roku dokona go ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Ale to nie początek wielkiego świętowania w mikstackiej wspólnocie. W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 7 sierpnia) przeżywać będziemy Dzień Chorych i Starszych. Spotkanie modlitewne rozpocznie się o godz. 15:00.

Formą duchowego przygotowania jest nowenna, którą rozpoczniemy 7 sierpnia. W tym dniu rozpoczną się także spotkania dzieci i młodzieży w ramach XI edycji Szkoły Świętego Rocha. To szkoła wyjątkowa, łącząca modlitwę, naukę i zabawę, pomagająca młodym zrozumieć istotę i sens przeżywanych uroczystości odpustowych i związanych z nimi tradycji.

W przeddzień uroczystości odpustowych po Mszy Świętej sprawowanej w kościele farnym o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha wyruszy do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu zostaną odprawione nieszpory i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00, jak to się stało już tradycją, kapłani pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej bądź czujący z nią więź będą sprawowali pasterkę.

Trudno sobie wyobrazić odpust bez uroczystej sumy. Tę odprawi w tym roku i homilię wygłosi ks. bp Radosław Orchowicz.

W programie uroczystości jest także Msza Święta w intencji dzieci, w czasie której otrzymają one specjalne błogosławieństwo. Po tej Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do fary.

Zakończy się czas wielkiego świętowania…, ale wielu parafian powróci na to niezwykle ważne dla naszej wspólnoty Wzgórze już w poniedziałek. W tym dniu gromadzimy się tradycyjnie na nowennie do naszego niebieskiego Patrona.

Dodam, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami odpustowymi przypadającymi w 15. rocznicę ustanowienia św. Rocha niebieskim patronem miasta Mikstat objęli: biskup kaliski Damian Bryl, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Natomiast patronat medialny: Radio Rodzina, Telewizja Internetowa Dom Józefa, „Opiekun – Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej”, PROART oraz portale internetowe: Opoka, Kultura Ludowa, Polska Niezwykła, Fundacja Promocji Kultury, Kraków Zaprasza, Hejnał Oświatowy, Dziennik parafialny.

Dziękujemy portalowi dziennik parafialny.pl za objęcie patronatem medialnym uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie, ale także, przy tej okazji, za wieloletnią współpracę.

Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web