Niedziela Palmowa w mikstackiej parafii

16 kwietnia 2022 07:00Komentowanie nie jest możliweViews: 163

10 kwietnia przeżywaliśmy Niedzielę Palmową, nazywaną także, w związku z czytaną w tym dniu Ewangelią, Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego witał tłum wiwatujący „Hosanna Synowi Dawidowemu!” i rzucający Mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Jednak już za kilka dni ten sam tłum będzie wołał: „Ukrzyżuj Go!”.

Niedziela Palmowa 013
Na pamiątkę tego wydarzenia w naszych kościołach w tym dniu błogosławi się gałązki palmowe bądź inne zielone gałązki, które są symbolem odradzającego się życia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Od kilku lat, poza dwuletnią przerwą związaną z epidemią, dzieci w Niedzielę Palmową spotykają się na Rynku przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego. Przychodzą tu ze swoimi palemkami.

W naszej parafii jest grupa dzieci, które uczestniczą w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha. Podczas marcowego spotkania wyjaśniałem im istotę i znaczenie poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia, zwróciłem ich uwagę na tradycje związane z tymi dniami oraz wytłumaczyłem, dlaczego przynosimy do pobłogosławienia palmy. Jak w prawdziwej szkole, tak i w Szkole Świętego Rocha, dzieci mają do wykonania różne zadanie. Ostatnie związane było właśnie z Niedzielą Palmową. Dzieci miały wykonać duże palmy dla siebie, a mniejsze dla swoich domowników. Wszystkie palmy, z którymi przyszli mikstaccy parafianie na Rynek czy też do kościoła, były piękne, ale te przygotowane przez dzieci z Rochowej Szkoły wyróżniały się wielkością.

Obrzęd błogosławienia palm miał miejsce w naszej parafii na wszystkich Mszach Świętych, ale ten najbardziej uroczysty odbył się przed Eucharystią o godz. 10:30. O godz. 10:15 udałem się na Rynek, aby tam rozpocząć świętowanie Niedzieli Palmowej. Najpierw odmówiłem modlitwę i pobłogosławiłem przyniesione przez zgromadzonych palmy, a następnie odczytałem fragment z Ewangelii św. Łukasza mówiący o tryumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Potem procesyjnie – z palmami w ręku i śpiewem na ustach – udaliśmy się do kościoła, gdzie po obrzędzie błogosławienia palm przyniesionych przez wiernych, została odprawiana Msza Święta.

W czasie tej Eucharystii do wspólnoty Kościoła została włączona przez chrzest św. mała Julia. Podczas udzielania tego sakramentu zaprosiłem uczestniczące we Mszy św. dzieci, by otoczyły chrzcielnicę. Zwróciłem im uwagę na poszczególne elementy sakramentu chrztu i wyjaśniłem ich znaczenie. Do zebranych w mikstackim wieczerniku parafian skierowałem słowa zachęty do udziału w Świętym Triduum Paschalnym.

Po Mszy Świętej odbyło się krótkie spotkanie z dziećmi ze Szkoły Świętego Rocha, które uczestnicząc w tej inicjatywie, pogłębiają swoją wiarę i wiedzę, poznają tradycje, a opowiadając o spotkaniach rówieśnikom, stają się apostołami dobrej nowiny.

Święty Jan Paweł II 15 sierpnia 1993 roku w Denver w homilii na zakończenie VIII Światowych Dni Młodzieży skierował do młodych następujące słowa: „Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi”. Nasi młodzi parafianie nie bali się i przyszli licznie na mikstacki rynek, by dać świadectwo swej wiary i przynależności do Kościoła tym, którzy w niedzielne przedpołudnie chodzili po uliczkach miasta. Radosny śpiew młodych zgromadzonych na rynku z pięknymi palmami, być może skłonił niektórych do refleksji nad swoją wiarą i stosunkiem do Boga. Potrzebuje tego świadectwa dzisiejszy świat, potrzebują go ich rówieśnicy.

Ks. Krzysztof Ordziniak

Niedziela Palmowa 020

 

Niedziela Palmowa 032

 

Niedziela Palmowa 046

Niedziela Palmowa 057

Niedziela Palmowa 088

Niedziela Palmowa 101

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web