Niedziela Chrztu Pańskiego z Zespołem Tańca Ludowego „Swojacy” w Mikstacie

12 stycznia 2022 13:11Komentowanie nie jest możliweViews: 201

9 stycznia obchodziliśmy w Kościele niedzielę Chrztu Pańskiego. Tak niedawno przeżywaliśmy Boże Narodzenie, objawienie się Bożej Dzieciny Mędrcom ze Wschodu, a teraz stajemy się świadkami chrztu Jezusa w Jordanie.

DSC_0107

Wsłuchując się w słowa Ewangelii, w święto Chrztu Pańskiego, staliśmy się świadkami wyznania miłości Ojca do Syna i przedstawienia nam przez Boga Ojca – Syna: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”. Święto Chrztu Pańskiego ma jeszcze jeden ważny wymiar. Jest zaproszeniem do refleksji nad darem, który otrzymaliśmy od Pana, darem chrztu, w którym zostaliśmy obmyci z grzechu pierworodnego i staliśmy się dziećmi Bożymi.

Do tej refleksji zachęcał, w słowie skierowanym do zebranych w mikstackim kościele, ks. kanonik Krzysztof Ordziniak. Pytał, czy wiemy, gdzie i kiedy zostaliśmy ochrzczeni? Czy przy chrzcielnicy w naszej świątyni, czy może przy innej, w odległym zakątku naszego kraju? Czy pamiętamy o zobowiązaniach wynikających z przyjęcia chrztu świętego? Jednym z nich jest dawanie świadectwa wiary. Ksiądz proboszcz zachęcał, byśmy zatrzymali się na chwilę przy chrzcielnicy i podziękowali Bogu za ten wielki dar – Sakrament Chrztu, ale także za rodziców i rodziców chrzestnych, którzy przynieśli nas kiedyś do kościoła i poprosili w naszym imieniu o jego udzielenie.

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia w roku liturgicznym, a rozpoczyna okres zwykły. Z okresem Bożego Narodzenia kojarzą się nam kolędy i pastorałki. Ich melodyjność sprawia, że chętnie je śpiewamy i słuchamy. Okazuje się, że można je nie tylko pięknie zaśpiewać, ale i zatańczyć, o czym mogli się przekonać ci, którzy przybyli do naszej świątyni, by po Mszy św. sprawowanej o godz. 10:30 obejrzeć spektakl pt. „Chwalmy Pana tańcem – kolędy i pastorałki w formie tanecznej” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki w gminie Raszków.

Zespół w przepięknych, barwnych strojach wykonał kolędy w rytmach góralskich, krakowskich oraz poloneza. Członkowie Zespołu zachęcali zebranych do wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek W naszej świątyni usłyszeliśmy i obejrzeliśmy pięknie zatańczone m.in. następujące kolędy i pastorałki: „Cicha noc”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży”, „Wśród nocnej ciszy”, „Jezus malusieńki”. Wielu z nas oczekuje co roku na białe Boże Narodzenie. W zimowy klimat wprowadziła nas pastorałka zaśpiewana i pięknie zatańczona przez najmłodszych członków zespołu „Swojacy”.

Dzięki młodym artystom mogliśmy się przekonać, że kolędy i pastorałki można nie tylko zaśpiewać, ale dodatkowo pokreślić ich niesamowity klimat pięknymi układami choreograficznymi. Spektakl pokazał, że na wiele sposobów można wielbić Boga i oddawać Mu cześć. Kierownikiem artystycznym zespołu jest pani Jolanta Marszał, a choreografię do spektaklu opracował pan Dariusz Jezierski z Poznania.

Występ młodych artystów został nagrodzony gromkimi brawami. Była to prawdziwa uczta duchowa i kolejna okazja do wspólnego śpiewania kolęd.

Link do fragmentu spektaklu „Jezus malusieńki”: kliknij tutaj

Link do fragmentu spektaklu „W żłobie leży”: kliknij tutaj

Link do fragmentu spektaklu „Niech pada śnieg”: kliknij tutaj

Małgorzata Strzelec

DSC_0004

DSC_0017

DSC_0021

DSC_0051

DSC_0054

DSC_0058

DSC_0078

DSC_0091

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web