Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (rok B), 16 maja 2021 – komentarz do Ewangelii

14 maja 2021 10:26Komentowanie nie jest możliweViews: 125

Ambasador Jezusa Chrystusa
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B (16.05.2021 r.)
Ewangelia: Mk 16,15-20 ●

Gdyby ktoś zechciał sprawdzić sensowność naszej wiary i poszedł do kościoła, aby zobaczyć fizycznie Jezusa, bardzo by się rozczarował (nie bierzemy oczywiście pod uwagę cudownych objawień, które są możliwe). Może jednak dostrzec Go inaczej, patrząc na Jego wyznawców.

W historii zbawienia możemy wyróżnić trzy podstawowe etapy działania Pana Boga: pierwszym z nich jest czas przygotowania na przyjście Zbawiciela, a więc cały Stary Testament; drugim etapem jest życie i działalność Jezusa, trzecim natomiast jest czas Kościoła, czyli nas wszystkich. Wraz z Wniebowstąpieniem Pana Jezusa, które rozważamy, zakończył się etap działalności ziemskiej Jezusa. Teraz my mamy pole do popisu.

Myślę, że każdy z nas może czuć się zaszczycony. Chrystus zechciał, abyśmy kontynuowali Jego projekt. To wszystko, co On czynił: głoszenie Słowa, czynienie cudów, nawrócenia ludzi – to wszystko przekazał Kościołowi, a więc mnie i Tobie. Mówiąc „idźcie na cały świat”, chce wyrazić właśnie to: pokażcie Mnie całemu światu. Sprawcie, aby ludzie na całym świecie, patrząc na Was, widzieli Mnie. Bądźcie moimi ambasadorami. Tak, jak Jezus jest odbiciem Ojca i w sposób namacalny pozwolił nam poznać Boga, tak samo my mamy być „Chrystusem chodzącym po ziemi”.

Jak to robić? Trzeba najpierw wziąć na serio Ewangelię. Słuchać jej, czytać ją, rozważać i próbować wcielać w życie. Pytać Jezusa, co zrobiłby na moim miejscu w konkretnej sytuacji. Pomocne jest tutaj kierownictwo duchowe, aby kapłan pomagał mi w dobry sposób realizować wymagania Ewangelii i prowadził mnie. A potem po prostu robić to w zwykłych, codziennych sprawach – wspólnym śniadaniu, myciu naczyń, sprzątaniu domu, zajmowaniu się dziećmi, pracy zawodowej, spotkaniach towarzyskich. Wszystko po to, aby Jezus mógł być widoczny dla ludzi dzięki mnie. Abym był tak przezroczysty, bym nie liczył się ja – tylko On.

————–
Ks. Jakub Dzierżak – kapłan diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.


Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich:
«Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie».
Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web