Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 21.11.2021 – komentarz do Ewangelii

18 listopada 2021 21:11Komentowanie nie jest możliweViews: 170

Ostatnie słowo
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata (21.11.2021 r.)
Ewangelia: J 18,33b-37 ●

800px-Chrystus-Krol-Boston

Zbliża się ostatnia niedziela roku liturgicznego. W czasie bardzo niepewnym pod względem bezpieczeństwa i wzmagającej się pandemii otrzymujemy od Boga przekaz pełen nadziei, który wskazuje, do kogo należy ostatnie słowo. Pod czyim sztandarem mamy walczyć, aby ostatecznie zwyciężyć?

W naturalny sposób Słowo ostatniej niedzieli w roku kościelnym przedstawia finał ziemskiej historii ludzkości. Prorok Daniel rysuje przed nami zapowiedź powtórnego przyjścia Chrystusa jako potężnego Króla na końcu czasów, gdy nastąpi koniec i wszystko zostanie poddane Jego panowaniu. Dlaczego Kościół podaje nam opis takiej wizji? Czy po to, aby nas wystraszyć zbliżającym się rozliczeniem i potencjalną karą za popełnione zło? Bynajmniej. Przyjście Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata ma nam przypomnieć, do kogo należy ostatnie słowo w tej historii – do Wszechmocnego Boga, który jest Panem czasu. Do Boga, który wszystko rozpoczął i wszystko zakończy. Ostatnie słowo należy do Miłości, która zwycięża wszystko, nawet największą niegodziwość.

Skąd wiemy, że to właśnie o Miłość chodzi, a nie o surowego Boga rozliczającego nas bezlitośnie ze wszystkich szczegółów życia? O tym przekonuje nas Ewangelia. Kim jest Król naszego Wszechświata? Jest cierpiącym Sługą. Zamiast złotej korony wysadzanej brylantami, na jego głowie znajduje się korona cierniowa. Zamiast berła trzyma w ręku trzcinę. Zamiast pięknego tronu, jest przybity do krzyża. Król, który zamiast odbierać życie swoim poddanym za okazane nieposłuszeństwo, oddaje swoje życie, aby zapłacić za skutki tego nieposłuszeństwa, ponieważ są one tak wielkie, że w żaden sposób nie bylibyśmy w stanie ich wynagrodzić. Władca Królestwa, w którym nie chodzi o wyższość i dominację nad innymi oraz o podziały na silniejszych i słabszych, ale o podążanie razem, ramię w ramię, pomagając sobie nawzajem znosić wszelkie trudności.

Dzisiaj, kiedy nasza przyszłość po ludzku jest tak bardzo niestabilna, potrzeba przekonania, że ostatnie słowo ma zawsze Dobro. Wbrew pozorom i krzykliwości zła, to właśnie Dobro zwycięży. Jeśli chcemy zwyciężyć razem z Nim, musimy na nowo zaciągnąć się w Jego szeregi.


Ks. Jakub Dzierżak – prezbiter diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web