Sanktuarium w Ratowie zaprasza na Dni Świętego Antoniego

8 czerwca 2021 13:11Komentowanie nie jest możliweViews: 127

Punkt centralny Dni Świętego Antoniego, które odbędą się w tym roku już po raz jedenasty, to tradycyjnie uroczystości odpustowe ku czci patrona ratowskiego sanktuarium. Ponadto stanowią one zaproszenie do poznawania bogatej przeszłości pobernardyńskiego zespołu sakralnego i najbliższych okolic, przypominania bohaterów tej ziemi oraz wspólnego świętowania.

Dni św. Antoniego rozpoczną się w sobotę 12 czerwca o godz. 18.00 uroczystymi nieszporami, po których tradycyjnie nastąpi poświęcenie lilii św. Antoniego.

W niedzielę 13 czerwca pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach już od godz. 7.00 rano, przy czym Msze św. zaplanowane zostały na godz. 9.00 oraz 10.00. Uroczysta suma odpustowa odprawiona zostanie jak zwykle o godz.12.00. Przewodniczył jej będzie oraz homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Waldemar Linke, wykładowca biblistyki na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz na Papieskim Uniwersytecie Teologicznym w Warszawie, członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich, redaktor naczelny rocznika „Słowo Krzyża”, poświęconego teologii krzyża oraz duchowości i historii pasjonistów, autor wielu prac naukowych, w latach 2010–2018 przełożony polskiej prowincji pasjonistów.

Na godzinę 14.00 zaplanowano spotkanie poświęcone duchowości antoniańskiej, które poprowadzą członkowie bractwa św. Antoniego, podczas którego będzie można poznać bliżej postać tego wielkiego Doktora Kościoła, a także złożyć deklarację chęci wstąpienia do bractwa.

We wtorek 15 czerwca o godz. 15.30 odbędzie się nabożeństwo z nowenną ku czci św. Antoniego a o godz. 16.00 Msza św., podczas których zanoszone będą do Patrona oraz Jego Wielkiego Poprzednika – św. Antoniego Opata – modlitwy dziękczynne w związku z odwrotem pandemii oraz modlitwy błagalne o jej ustanie.

Na czwartek 17 czerwca na godz. 15.30 zaplanowano nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, a na godz. 16.00 Mszę św., po zakończeniu której będzie można wysłuchać krótkiej prelekcji na temat historii sanktuarium, wygłoszonej przez jego rektora.

Dni Świętego Antoniego tradycyjnie zakończy w niedzielę 20 czerwca piknik rodzinny „XI Ratowskie Spotkania Patriotyczne”. Uroczystości zainauguruje o godz. 12.00 Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny, pod przewodnictwem rektora sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.00 zaplanowano koncert „O mój rozmarynie” w wykonaniu Marty i Pawła Stawińskich, a na 14.00 pokazy kawaleryjskie oraz pokazy władania bronią białą w wykonaniu przedstawicieli różnych formacji kawalerii ochotniczej. Na godzinę 15.00 przewidziano główną atrakcję pikniku – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, w którym wezmą udział spadkobiercy tradycji formacji kawalerii i piechoty z okresu II Rzeczpospolitej a także grupy rekonstrukcji historycznej z Mazowsza.

– Wybitny Ojciec Kościoła, św. Antoni Pustelnik, od wieków wzywany do obrony przed zarazą, duchowy mentor Ferdynanda Bullone, który na znak łączności z wielkim poprzednim również przyjął imię Antoni, w jednym z apoftegmatów napisał: „Kto kuje żelazo, zastanawia się najpierw, co chce z niego zrobić: czy sierp, czy miecz, czy siekierę. Także i my powinniśmy się zastanowić, jaką cnotę chcemy wypracować, żeby nie trudzić się na próżno”. Słowa te, będące mottem tegorocznych Dni Antoniańskich, mają zwrócić uwagę, że trudny czas pandemii należy nie tyle przeczekać, co wykorzystać jako czas kształtowania ducha – podkreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, zachęcając do uczestnictwa w uroczystościach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Biskup Płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Ratowskie Spotkania Patriotyczne współfinansowane są ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego.

Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie
PLAKAT XI RATOWSKIE SPOTKANIA PATRIOTYCZNE 20 06 20211

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web