Rochowe Szesnastki – mikstacka inicjatywa dla dzieci na czas pandemii

29 marca 2021 07:50Komentowanie nie jest możliweViews: 264

ks. Krzysztof Ordziniak

Mikstat znany jest ze szczególnego kultu św. Rocha. Od 2012 roku w dniach bezpośrednio poprzedzających uroczystości odpustowe ku Jego czci w mikstackim sanktuarium odbywają się spotkania dla dzieci i młodzieży. Podczas tych spotkań młodzi poznają m.in. postać św. Rocha, pochylają się nad jego charyzmatami, poznają historię kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, związane z nim legendy, sens i znaczenie odbywającego się tu obrzędu błogosławieństwa zwierząt.

DSC_0008

W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne spotkania nie mogły odbywać się w sanktuarium. W związku z tym zostały przeniesione w przestrzeń wirtualną. Zatem IX edycja Szkoły Świętego Rocha miała specyficzny charakter. Stanowiła jednak formę przygotowania do uroczystości odpustowych, które były inne od tych, jakie dane nam było dotychczas przeżywać. Miałem nadzieję, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dzieci wrócą do szkół i wówczas możliwe stanie się organizowanie comiesięcznych spotkań dla młodych w sanktuarium. Niestety, okazało się to niemożliwe. Gdy zbliżał się 16 grudnia, czyli na dziewięć miesięcy przed kolejnymi uroczystościami, zrodził się pomysł Rochowych Szesnastek dla dzieci, czyli spotkań on-line 16. dnia każdego miesiąca. Są one kontynuacją spotkań w Szkole Świętego Rocha. 16 marca odbyła się czwarta Rochowa Szesnastka. Pragnę w kilku słowach podsumować pierwsze trzy, a także zaprezentować prace dzieci.

Pierwsza Rochowa Szesnastka odbyła się 16 grudnia. Wyjaśniono, jaki jest cel tych wirtualnych spotkań. Dzieciom zaproponowano obejrzenie filmu o życiu św. Rocha. Podczas Rochowych Szesnastek dzieci mają do wykonania różne zadania. Po obejrzeniu filmu miały narysować scenkę z życia św. Rocha. Ponadto był to już czas przygotowania żłóbka w naszym kościele. Dzieci miały dowiedzieć się od rodziców, jak wyglądały w ich domu przygotowania do ich narodzin.

Podczas drugiej Rochowej Szesnastki zwrócono uwagę na wystrój szopki w naszym kościele. Składała się ona dwóch części. W jednej z nich był lasek, w którym były dermoplasty zwierząt, a na skraju lasu stała figura św. Rocha. Przypomniano dzieciom, że Roch, mając dwadzieścia lat, został sierotą, rozdał majątek i wyruszył na pielgrzymi szlak. W czasie pielgrzymiej drogi pomagał zarażonym, bo w tym czasie w Europie panowała epidemia dżumy. Roch się zaraził. Dzieci miały obejrzeć prezentację o pielgrzymiej drodze św. Rocha. Właśnie z tym okresem jego życia związane było zadanie. Chory Roch udał się do lasu i potrzebował schronienia. Zadaniem dzieci było jego wykonanie. Okazało się, że mamy zdolne dzieci, niesamowicie pomysłowe, bo przygotowały naprawdę piękne schronienia dla św. Rocha. Można je było podziwiać w mikstackiej farze, można je też zobaczyć na załączonej prezentacji.

Link do prezentacji z pracami dzieci:

https://drive.google.com/file/d/1NxvBvyk0MluLETTybYaCM8crWi_tFMre/view?usp=sharing

Czas szybko płynie i odbyła się trzecia Rochowa Szesnastka. Poprzedzała ona Środę Popielcową rozpoczynającą Wielki Post. To szczególny czas, w którym powinniśmy dostrzegać potrzeby innych. Św. Roch na pielgrzymim szlaku z niezwykłym oddaniem opiekował się zarażonymi. W związku z tym skierowaliśmy uwagę dzieci na okres jego dzieciństwa i młodości, by pokazać im, że to właśnie wtedy kształtowała się jego wrażliwość na potrzeby bliźnich. Na tę Rochową Szesnastkę została przygotowana prezentacja ukazująca ten okres życia św. Rocha. Było i kolejne zadanie. Dzieci miały rozejrzeć się wokół siebie i zobaczyć, co dobrego mogą zrobić dla swoich bliźnich. Przygotowały prace plastyczne na ten temat. Okazuje się, że jest naprawdę wiele okazji do dobrych uczynków.

Rochowe Szesnastki są okazją do pogłębienia wiedzy dzieci o naszym Patronie, ale i wrażliwości na osoby potrzebujące pomocy. Z pewnością warto popularyzować postać św. Rocha, szczególnie w czasach współczesnych, gdy doświadczamy pandemii koronawirusa, bo to przecież patron od „morowego powietrza”.

Jak wspomniano, podczas kolejnych Rochowych Szesnastek dzieci miały do wykonania różne zadania. Wyróżnię te, które wykonały wszystkie zadania. Są to: Zuzia Działak, Bartek Majtas, Marysia Pyta, Staś Pyta, Eliza Szukalska, Kamil Szukalski, Zosia Wróbel. To nasi liderzy punktacji. Nieco mniej punktów zgromadzili: Małgosia Gabryś, Nadia Gryglewska, Tymek Gryglewski, Jakub Jaźwiec.

Dziękuję wszystkim, którzy w sposób aktywny włączyli się w Rochowe Szesnastki i zapraszam na kolejne spotkania ze św. Rochem.

Prace dzieci z podpisami:

Zuzia Działak

Bartek Majtas

Eliza Szukalska

Jakub Jaźwiec

Kamil Szukalski

Kamil Szukalski

Małgosia Gabryś

Marysia i Stasiu Pyta

Marysia i Staś Pyta

Nadia i Tymek Gryglewscy (2)

Zosia Wróbel

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web