Niedziela Chrztu Pańskiego (rok B), 10 stycznia 2021 – komentarz do Ewangelii

8 stycznia 2021 13:03Komentowanie nie jest możliweViews: 214

Woda (nie)zwykła

Rozważa: ks. Szymon Kłak ●

Niedziela Chrztu Pańskiego, rok B (10.01.2021)

Ewangelia: Mk 1, 7-11

Siła i moc tkwi w prostocie!

DSC_0398kol-ks-Szymon-Klak

ks. Szymon Kłak

Woda – mamy jej aż nadto. Bardzo pospolita „rzecz”. Leje się ciurkiem z każdego kranu, widać ją, jak nieraz wylewa się z mórz, rzek, jezior. Nic szczególnego, nic specjalnego – bezbarwna, przezroczysta, bez specjalnego smaku. Jest dla nas czymś tak oczywistym, tak naturalnym, że rzadko ją doceniamy. Ale to właśnie ją wybrał Pan i sprawił, że stała się nośnikiem wielkiego bogactwa, niepomiernej łaski.

Woda jest materią chrztu, bez niej ten sakrament się nie odbędzie (wyjątkiem jest „chrzest krwi”). Można powiedzieć, że jest także materią życia, bez niej nie jesteśmy w stanie przetrwać zarówno fizycznie, na tym świecie, jak również narodzić się do życia, które już się nie skończy. Aż trudno uwierzyć, że wody chrztu obleją nas tak ogromnym błogosławieństwem, że dzięki nim staniemy się dziećmi samego Boga – ukochanymi, w których będzie miał upodobanie; że otrzymamy Ducha Świętego, który pomoże nam wypełniać przykazania Pana i poprowadzi nas Jego ścieżkami; że otrzymamy przyjaźń Najwyższego, Jego wierność i lojalność. Tyle otrzymamy i to zupełnie za darmo. Uwaga, nikt nam tego nie odbierze. Jedyne niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o korzystanie z tych wspaniałych darów, pochodzi od nas samych – możemy w to wszystko nie uwierzyć. Wody chrzcielne, podobnie jak wody pitne, rzeczne, jeziorne, morskie, mogą się okazać dla nas jakąś przeciętnością, pospolitością, czymś, o czym się nie pamięta, czego się nie rozważa, na czym się nie skupia. I to jest dla nas wierzących, ochrzczonych największe zagrożenie.

Niewiara kradnie łaskę. Brak zaufania ją zabiera. Teksty liturgii słowa bardzo dosadnie dziś podkreślają: zaufaj. Bóg jest niepojęty, działa w sposób dla nas niezrozumiały, tajemny, ale słuchaj, zaufaj, a „żyć będziesz”. Pan działa w prostocie, uwierz w to. My niestety często silimy się na skomplikowanie. Sami próbujemy być wyrafinowani i w podobny sposób postrzegamy naszego Stwórcę. Niemniej jednak Słowo mówi wprost: „myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami”.On zawsze jest przed człowiekiem, myśli i wybiera inaczej. Do nas należy to zaakceptować i poddać się Jego intuicji.

Dobrze, że mamy takąniedzielę, która przypomina nam o chrzcie orazpomaga jeszcze raz pochylić się nad tym wyjątkowym faktem. Przywołuje to najważniejsze wydarzenie życia, kiedy umarliśmy dla świata, a urodziliśmy się dla Boga. Kiedy zanurzyliśmy się w Jego miłości, dobroci, miłosierdziu oraz przyjaźni. Podziękujmy jeszcze raz za ten wielki i niezasłużony zupełnie dar. Otrzymaliśmy go bezpłatnie, za darmo, ale żeby w nas trwał i się rozwijał, musimy ufać oraz wierzyć. A przez zaufanie i wiarę zacieśniać naszą wieź z Najwyższym Panem.

————–

ks. Szymon Kłak – neoprezbiter, absolwent Wyższego Seminarium Duchownego
w Rzeszowie, wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy w Czudcu.

————–

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jan Chrzciciel tak głosił: «idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na Niego. A z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web