Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w mikstackiej parafii

22 czerwca 2020 10:03Komentowanie nie jest możliweViews: 251

W piątek 19 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystia sprawowana w mikstackim wieczerniku o godz. 18:30 zgromadziła liczną rzeszę parafian. To wyraz naszej czci, miłości, ale i wdzięczności za Serce Jezusa, które hojnie obdarza nas swoimi łaskami. W tym dniu stanąłem przy ołtarzu wraz z ks. kan. Grzegorzem Klapą i ks. Marcinem Walczakiem.
Mikstat-NSJP-2020-DSC_0009
Po Mszy Świętej udaliśmy się w procesji z Najświętszym Sakramentem na Rynek. Nie mogło zabraknąć sztandarów, feretronów, dzieci niosących poduszki z symbolami eucharystycznymi i dziewczynek sypiących kwiatki przed niesionym w monstrancji Jezusem ukrytym pod postacią Chleba.

Rynek jest miejscem szczególnym dla naszej wspólnoty. Tu w 1936 roku nasi przodkowie postawili figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Aktu poświęcenia pomnika dokonał 12 lipca 1936 roku ks. bp Dymek. Podczas tej uroczystości ówczesny burmistrz Franciszek Toboła odczytał akt poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Na rynku została odmówiona litania do Najświętszego Serca Jezusowego. Od kilku lat w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa na rynku wybrzmiewają – tak jak w dniu poświęcenia figury – słowa aktu zawierzenia. W szczególnym czasie doświadczania przez nas epidemii zostały wypowiedziane przez mnie słowa aktu zawierzenia się miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Przypomniały nam one o zobowiązaniach przyjętych przez naszych przodków, ale jakże aktualnych dla nas żyjących współcześnie. Przywołam fragment tekstu aktu poświęcenia się miasta:

„Przychodzimy więc dzisiaj, by uznać całkowite panowanie Twoje nad miastem naszem. Chcemy odtąd Twojem życiem żyć, chcemy w sobie te cnoty pielęgnować, za które już tu na ziemi pokój obiecałeś (…). Panuj więc nad naszym rozumem przez prostotę wiary, panuj też przez swą miłość nad sercami naszemi, które niech całkowicie nią zapłoną. Chcemy je w Twej żarliwej miłości utrzymać przez częste przyjmowanie Komunii św. Racz, Boskie Serce, przewodzić naszym zebraniom, błogosław nasze duchowne i doczesne przedsięwzięcia, rozpraszaj nasze troski, uświęcaj nasze pociechy i łagódź nasze cierpienia”[1].

Po odnowieniu aktu poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa udzieliłem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i procesja powróciła do kościoła. Tu odśpiewana została pieśń „Najświętsze Serce Boże, poświęcamy Ci…”.

Gdy popatrzymy na figurę znajdującą się na rynku, to zauważymy, że lewa ręka Pana Jezusa wskazuje na Jego serce, prawa wzniesiona jest do góry w geście błogosławieństwa. Potrzebujemy w życiu codziennym Bożego błogosławieństwa, doświadczenia bezmiaru Bożej miłości i miłosierdzia.

Wiele osób uczestniczyło w tej wyjątkowej dla naszej wspólnoty uroczystości. To świadectwo naszej wiary, ale i chęć kontynuowania tradycji naszych przodków, którzy czcili Najświętsze Serce Jezusa. Gdyby tak nie było, nie mielibyśmy zapewne w witrażu nad ołtarzem głównym Najświętszego Serca Jezusowego, feretronu z Jego wizerunkiem, figury w ołtarzu bocznym, pomnika Serca Jezusowego na rynku i obrazu zasłonowego w ołtarzu głównym w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. To dziedzictwo przodków zobowiązuje…

ks. Krzysztof Ordziniak[1] Zachowano oryginalny zapis tekstu

Zdjęcia z archiwum parafii
Mikstat-NSJP-2020-DSC_0014

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0018

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0032

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0034

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0039

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0042

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0044

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0045

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0056

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0062

Mikstat-NSJP-2020-DSC_0064

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web