Polecamy książkę Jaromira Kwiatkowskiego o bł. Józefie Kowalskim

11 maja 2020 12:20Komentowanie nie jest możliweViews: 311

DLACZEGO WARTO SIĘGNĄĆ PO TĘ KSIĄŻKĘ?

 • BO PRZEDSTAWIA WIELKIEGO ŚWIĘTEGO.
 • BO MOŻE BYĆ UBOGACAJACĄ LEKTURĄ DLA CIEBIE.
 • BO MOŻE BYĆ WSPANIAŁYM PREZENTEM DLA TWOICH BLISKICH – TAKŻE DLATEGO, ŻE JEST BARDZO ŁADNIE WYDANA.

Kim był ks. Józef Kowalski? 2 października 1930 roku pochodzący z podrzeszowskiej wsi Siedliska 19-letni kleryk salezjański Józef Kowalski zapisał w swoim notesie: „Ja mam być i muszę być świętym”. Tę myśl, która stała się jego programem życiowym, zrealizował z żelazną, godną podziwu konsekwencją aż do męczeńskiej śmierci.

Aresztowany przez hitlerowców, wraz z innymi salezjanami, w Krakowie w maju 1941 roku, ostatnie kilkanaście miesięcy spędził w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wykazał się tam niesamowitą odwagą, niosąc otuchę współwięźniom oraz – co było zakazane i za co groziła kara śmierci – przewodnicząc potajemnie odprawianym nabożeństwom i udzielając sakramentu pokuty.

Został okrutnie zamęczony, a potem utopiony w beczce z fekaliami, w wieku zaledwie 31 lat, 4 lipca 1942 roku, niedługo po tym, jak odmówił wykonania rozkazu gestapowca, który nakazał mu podeptać różaniec. Ze względu na okoliczności śmierci często nazywany jest „męczennikiem Różańca”. Idąc na śmierć, współwięźniowi, z którym dzielił tę samą pryczę, oddał ostatnią porcję chleba ze słowami: „Weź, Zygmuś, mi on już nie będzie potrzebny”. A do wszystkich współwięźniów powiedział: „Módlcie się za mnie i za moich prześladowców”. Na drugi dzień rano już nie żył.

Beatyfikowany został przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Życie kapłańskie i zakonne ks. Kowalskiego powinno być wzorem dla dzisiejszych kapłanów i kleryków. Jego dojrzałość w tak młodym wieku może być inspiracją dla młodych ludzi, gdzie mają szukać prawdziwych wartości. Ponadto Błogosławiony – ukazując wielką wartość Różańca, za którą oddał życie – pokazuje wartość modlitwy różańcowej, będącej ratunkiem dla świata.

Jaromir Kwiatkowski, Miał być i jest świętym. Błogosławiony ksiądz Józef Kowalski (1911-1942), Wydawnictwo RUTHENUS, Krosno 2020, oprawa twarda, stron 216.

Jestem autorem książki „Miał być i jest świętym. Błogosławiony ksiądz Józef Kowalski (1911-1942), o wielkim świętym pochodzącym z Siedlisk pod Rzeszowem, nazywanym „męczennikiem Różańca”.

Książka ukazała się w ub. roku i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. W ciągu pół roku rozeszły się dwa nakłady – głównie podczas „niedziel z ks. Kowalskim” w parafiach, gdzie podczas każdej mszy św. mówiłem świadectwo o Błogosławionym, a po mszach parafianie mogli kupić książki. Obecne wydanie jest trzecim, poszerzonym o 16 stron.

Was też zachęcam do zakupu. Warto poznać poruszającą historię chłopaka z podrzeszowskiej wsi, który chciał być i został świętym. Warto opowiedzieć o nim innym.

Pozdrawiam, z Bogiem
– Jaromir Kwiatkowski

Poleć innym!

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web