Mikstaccy parafianie uczcili Trójcę Świętą

8 czerwca 2020 10:06Komentowanie nie jest możliweViews: 215

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak; zdjęcia: ze zbiorów parafii •

W niedzielę, 7 czerwca, obchodziliśmy w Kościele uroczystość Trójcy Przenajświętszej. To wyjątkowy dzień dla mikstackiej wspólnoty – dzień odpustu parafialnego, bo od ponad pięciuset lat to właśnie Trójca Przenajświętsza jej patronuje. Mimo trwania pandemii zniesione zostały limity osób mogących uczestniczyć w Mszach świętych i nabożeństwach, stąd nieco liczniejsza rzesza wiernych mogła uczcić Trójcę Świętą, uczestnicząc we Eucharystii.
Mikstat-Trojcy-2020-DSC_0023
O sprawowanie tegorocznej uroczystej sumy odpustowej w intencji parafian żyjących i zmarłych poprosiłem ks. kan. Adama Przybysia, który przez wiele lat sprawował posługę kapelana w szpitalu. Ksiądz kanonik Adam wygłosił także homilię.

Rozpoczynając, podkreślił, że przeżywamy radość oddawania czci Panu Bogu, który jest w Trzech Osobach. Zaznaczył, że wielokrotnie podejmowane były wysiłki mające na celu wyjaśnienie tajemnicy Boga Trójjedynego. Podkreślił, że te wysiłki są potrzebne, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że człowiek nigdy do końca nie obejmie tajemnicy Trójcy Świętej. W związku z tym kaznodzieja zaproponował, by spojrzeć na Pana Boga nie umysłem, ale sercem. Nawiązując do słów Ewangelii zaakcentował, że Bóg jest miłością, jest źródłem miłości promieniującej na cały świat. Celebrans podkreślił, że świat został stworzony z miłości, posłał Syna swego na ziemię z miłości, odkupił z miłości świat. Kontynuując, ks. kanonik podkreślił, że miłość jest najważniejszym przymiotem niezbędnym przy rozważaniu tajemnicy Trójcy Świętej. Zachęcił, byśmy spojrzeli na tajemnicę Trójcy Świętej, szukając Bożej miłości w świecie. Zwrócił uwagę, że im bardziej miłujemy, tym bardziej przybliżamy się do rozumienia tej tajemnicy. W dalszej części homilii zachęcał, by właśnie w szpitalu, gdzie panuje cierpienie, choroba poszukać miłości wśród ludzi i miłości Boga do człowieka. Kontynuując, podzielił się kilkoma świadectwami zaobserwowanych przejawów miłości personelu medycznego wobec chorych, cierpiących. Przywołał przykład osób, które niosą pomoc osobom zarażonym. Podkreślił, że i w czasach współczesnych są osoby, które potrafią służyć innym, narażając nawet swoje życie. Podzielił się także doświadczeniem swej posługi wśród chorych oraz ich rodzin, podkreślając znaczenie Bożej miłości, ale i ludzkiej życzliwości.

Kończąc homilię, kaznodzieja zachęcał zebranych w mikstackim wieczerniku: „Spróbujmy dzisiaj spojrzeć na tę wielką tajemnicę Boga, na Tego, który jest Jeden, ale w Trzech Osobach, nie od strony umysłu, ale serca. Bóg pełen miłości kocha świat, On chce ten świat zbawić i nie ma osób, które by już teraz trzeba było przekreślić. Bóg kocha świat, kocha nas, a my, żeby Go zrozumieć, też winniśmy kochać ludzi, kochać Boga. Kto tę miłość czuje w sercu, ten może powiedzieć: »Już wiem choć trochę, kim jest Bóg, bo Bóg w Trójcy Świętej jest Bogiem miłości«”.

Skierowane przez ks. kanonika słowa zwróciły naszą uwagę na rolę postawy miłości wobec Boga i bliźnich w przybliżeniu się do zrozumienia tajemnicy Trójcy Świętej i zapewne skłonią wielu do refleksji: co mogę uczynić, by tak się stało w moim życiu.

Po zakończeniu Mszy świętej został wystawiony Najświętszy Sakrament i odmówiona Litania do Trójcy Przenajświętszej, a następnie wyruszyliśmy z procesją wokoło kościoła. Zakończyło ją błogosławieństwo udzielone przez celebransa wiernym zgromadzonym w naszej farze. Po błogosławieństwie odśpiewana została pieśń „Boże coś Polskę”.

Już w XIV wieku nasi przodkowie pobudowali pierwszy kościół pw. Świętej Trójcy. W duch wiary, ale i pozostając wierni tradycji przodków, uczciliśmy Trójcę Świętą.

Dodam, że w ołtarzu głównym w mikstackiej farze znajduje się płaskorzeźba Trójcy Świętej wykonana przez znanego artystę Władysława Marcinkowskiego.
Mikstat-Trojcy-2020-DSC_0009

Mikstat-Trojcy-2020-DSC_0047

Mikstat-Trojcy-2020-DSC_0048

Mikstat-Trojcy-2020-DSC_0056

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web